Dünya Tiyatrolar Günü-Benim Hayatıma Dokunan Sanat


Aslında bugün ikinci bir yazı yazmak gibi bir niyetim yoktu. Gerçi başka işim olmasa bilgisayarın başından kalkmadan yazarım o da ayrı konu ama çok yazı olur okumaktan bıkarsınız :) Bugün Dünya Tiyatrolar Günü olduğunu farkedince, hem benim hem oğlumun hayatında önemli bir rolü olan tiyatro ile ilgili bir iki şey yazmak geldi içimden.
Anılarımı okuyanlar biliyordur, okumayanlar da Beyoğlu Anılarım serisine bakabilir ; okul yıllarında tiyatro ile uğraşmak, evdeki mutsuzluktan biraz olsun uzaklaşmamı ve bambaşka dünyalara kaçabilmemi sağlıyordu. Evet profesyonel anlamda bir tiyatro oyunculuğu değildi, bildiğiniz okul tiyatro grubu işte ama bana o kadar iyi gelmişti ki o kötü zamanlarımda. Bambaşka rollere girebilmek, günlük hayatımda yaşadığım acı günleri unutturuyordu provalar ve oyunlar sırasında. Sonradan devam edebilmeyi çok istedim, hatta amatör bir tiyatro grubundan teklif de almıştım ama turnelere çıkıyorlar diye babam izin vermemişti.


Aradan yıllar geçti, büyük oğlum iki yıl bir gençlik tiyatro grubunda, bir yıl da okulda tiyatro oynadı. Boşanmanın ve ülke değişiminin yarattığı olumsuz etkilerden kurtulması için götürdüğüm terapist tavsiye etmişti spor veya sanatla ilgili bir uğraşa yönlendirmemizi. O da tiyatroyu seçti. O zaman yaşı da küçük olmasına rağmen bıkmadan tek başına kaykayına atlayıp provalara gitti, gayet rahat bir şekilde oyunlarda profesyonelce oynadı. Sonradan bıktı devam etmedi ama o dönemde tiyatro ve resim sarıldığı dallar oldu.
Sanatın ve edebiyatın hayatımızdaki yeri inkar edilemez. Bu güzel konularla meşgul olmak, bizi geliştirdiği gibi, terapi edici özelliği de var. Çocuklarınızın sanata ilgisi varsa destekleyin mutlaka güzel geri dönüşler alacaksınız.
Perdeler inmesin, sanatsız kalmayalım. Tiyatrolar Günü Kutlu Olsun.

18 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. ayyyy senin hayatın tiyatro gibi yiaaaa trajikomiks hihihiiii :)

  YanıtlaSil
 2. Yaşasın tiyatro, yaşasın sanat💖💖💖
  Sanat iyileştirir 😊

  YanıtlaSil
 3. Sanatsız kalmayalım :)

  YanıtlaSil
 4. Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

  YanıtlaSil
 5. tiyatro benim içinde yeri ayrı bir sanat dalıdır ... sevgiler.

  YanıtlaSil
 6. En çok zevk alarak okuduğum kitaplar tiyatro yazılarıdır. Sanatın çok önemli bir dalı, daha önce hiç tiyatro izlemedim, inşallah izlerim. Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 7. Tiyatronun benim hayatımda ki yeri çok özeldir. 💖💖

  YanıtlaSil
 8. Lise sonda çok heves etmiştim, ama kendime güvensizliğimden cesaret edemedim, sınavla alınıyordu, severim tiyatroyu ama gidemiyorum pek. Güzel Katil, senaryo olmazsa, tiyatro eseri olsun diye çok hayal ediyorum....perdeler inmesin asla:)

  YanıtlaSil
 9. Malesef Türkiye'de imkanlar kısıtlı ve çocuklar yetenekleri olan sanata yönlendirilemiyorlar. Ama en azından her çocuk tiyatroya gitmeli. Benimkiler küçükken deli gibi çocuk oyunlarını kollardım. İzmir'e gelen her oyuna da gittik sanırım. Şimdi de keyifle izliyorlar.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski