Çocuklarımızı İnternet Tehlikelerinden Koruyalım !!!

Blue whale-internet-save the children


Merhaba dostlarım... Çocuğu internette oyun oynamayan kaldı mı bilemiyorum ama biz yetişkinlerin bile nette ne kadar zaman harcadığını düşünürsek onlara hak vermemek de elde değil.
Bir süredir Avusturya' da da tehlikesini okuduğum Mavi Balina (Blue Whale) oyununu araştırırken, blogger arkadaşımız Buşra Sağlam' ın bu konudaki aydınlatıcı yazısını buldum. Merak edenler buradan okuyabilir. Zaten yazıda oyundan bahsedildiği için tekrar anlatmayacağım ve bu konuya değindiği için bir anne olarak kendisine teşekkür ederim. Ama kötü bir haberim var sizlere : Bu oyun internetteki tek tehlike değil. Blue Whale challenge' e katılıp intihar eden gençlerin hepsinin intihar eğilimli olup olmadığı daha kesinlik kazanmadı ama internette bir çok ölüm veya intihar grubu var. Bu gruplar, konuya meraklı gençlere yol yordam göstermekle kalmıyor; onları intihara teşvik de ediyor. Ve korkunç olan da bu tarz gruplara ulaşmak çok kolay. Arka planında kimler var, neden böyle bir konuda gençleri teşvik ediyorlar bilmiyorum ama çok sağlıklı insanlar olmadıkları kesin.
Günümüzde çocukların internetteki zamanlarını nasıl harcadıklarını kontrol etmek gittikçe zorlaştı. Gerekli gereksiz her bilgiye ulaşmak da öyle kolay ki bir anne olarak dehşete kapılıyorum. Tamamen internet kullanımını yasaklamak da çözüm değil. Siz evdeki internet kullanımını güvence altına aldım diye düşünürken arkadaşlar veya orada burada bulunan bilgisayarlarda çocuklar yine her bilgiye ulaşıyor. Bizim burada Mc Donalds' da bile serbest kullanılan bilgisayarlar var.
Biz bloggerlar olarak az çok belirli bir kitleye ulaşan insanlarız. 50 kişiye ulaşırsınız yazınızla ama bunlardan birinin bile hayatını kurtarsanız bunun sevincine paha biçilmez. Bu konularda tetikte olalım. Mümkün olduğunca çok duyulmasını sağlayalım. Dünyanın şurasında burasında, veya bizim evimizde diye düşünmeden hareket edelim. Bu bizim toplumsal görevimiz.

16 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Yazinizda banada yer verdiginiz icin cok tesekkur ederim inanilmaz mutlu oldum🙏💕😊Bende blue whale haricinde baska tehlikeli oyunlarin oldugunu bilmiyordum...Ruhu pis,sapkin insanlardan evlatlarimizi nasil koruyacagiz gercekten bilemiyorum,fazlasiyla endiseleniyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://m.gazetevatan.com/mavi-balina-oyunu-almanya-da-14-yasindaki-furkan-in-canini-aldi-1101164-dunya/

   Bilemiyorum linki yapistirabilirmiyim ama🙈(acemiligime verin haber vermek istedim)oyunun devam ettiginin bir kaniti daha.Haber dun yayimlanmis.Almanyada 14 yasindaki Furkan bu sacmalik yuzune intihar etmis.

   Sil
 2. Dehşete düştüm Derya. Demek Büşra'da yazmış. Şimdi onu da okuyacağım. Nasıl zihniyette insanlar bunlar ki, ne amaçlıyorlar böyle. Yani ne yazacağımı şaşırdım inan. Senin bu sitende kendi bloğumuzda da paylaşabilmek için bir buton yok. Keşke eklesen canım. Hemen bloğumda paylaşırdım. Teşekkürler bilgi için.

  YanıtlaSil
 3. Çocukların içinde bulunduğu tehlukenin büyüklüğü gerçekten ürkütücü. Ebeveynlerin bu konuda hassas ve dikkatli olması gerekiyor.

  YanıtlaSil
 4. Ne hale gelindi.Dehşet verici gerçekten...

  YanıtlaSil
 5. çocuklara tv izletilmesi ve telefon internet verilmesine çok karşıyım

  YanıtlaSil
 6. İnernet çok tehlikeli insanların cirit attığı bir mecra. Dikkat etmek lazım.

  YanıtlaSil
 7. Aman dikkat ,gerçekten zor bir durum :(
  Bende bloğuma beklerim :)

  YanıtlaSil
 8. DeepWeb denilen kavram var. Buzdağının görünmeyen yüzü çok tehlikeli. :(

  YanıtlaSil
 9. Finlandiya'da yaşıyorum. Kreşlerde sadece eski cd çalarlardan kullanıyorlar. Başka elektronik eşya yok. Çocukları televizyon, internet, çizgi film vs herşeyden uzak sadece klasik çocuk oyunları ile yetiştiriyorlar. Bu dediğim kreşlerin diğer alt yapı donanımları son sistem, yerden ısıtması bile var. Ama teknoloji üreten adamlar kendi çocuklarını uzak tutuyorlar teknolojik diğer cihazlardan.

  YanıtlaSil
 10. Oyunlar en masum görünen belki akla en son gelebilecek etkileme araçları ama bu çağda algı üzerine kurulmuş her şey. Ben stardoll vb kız giydirme oyunlarını bile tehlikeli buluyorum, biraz irdeleyince çıkıyor. Artık bozma ve yok etme planlarının çoğu internet üzerinden, çok uyanık olmak gerek. Mavi balina diye aklımda kaldı, yakınlarımla da paylaşacağım bu konuyu. Teşekkürler..

  YanıtlaSil
 11. kesinlikle çocukların izlediği herşeye çok dikkat edilmeli.Benim yeğenimde çizgifilmlerden birinde hayalet görmüş.Öyle etkilenmişti ki Hayalet gelicek diye ağlıyordu sürekli.Faydalı yazın için teşekkürler canım.
  Blogunu takipteyim bana da beklerim.
  http://beyazbegonvil.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 12. Çok haklısınız. Bizimki daha 2 yaşında ama you tube girmek için telefonumuzu kapıyo. Evdeki bilgisayara aile koruma programı yüklesen bile dediğiniz gibi dışarıda tehlike devam ediyor.

  YanıtlaSil
 13. Yeni duydum.Büşra'nın yazısını da okudum.Aileler çok dikkatli olmalı.Duyuyalım biz de paylaşarak sosyal medyada...

  YanıtlaSil
 14. inanılır gibi değil.. tv net vs. çocukları engellemek mümkün değil,zaten yasaklar daha çok ilgi çeker ama hiç olmazsa bilinçlendirmek yada ilgiyi üzerlerinden çekmemek ki yaş aldıkça sorgulama durumuna gelmiş oluyoruz ergen dönemlerinde.. ama napalım zaman öyle bir zaman oldu :( çok ürkütücü ve korkutucu

  YanıtlaSil
 15. evet gerçekten çok üzücü agustos ayında bizim bir arkadasımızın kızı youtubedan digital kitap okuyup etkilenerek kendini odasında iple asarak intihar etmiş birde bu tarz ıntihar var . internet youtubelerdaki digital kitaplara da dikkat etmek gerekir arkadasın kızı bu sırada 8.sınıfa yeni geçmişti

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski