Hayran mı, Okur mu, İzleyici mi?

oscars, movie star, famous
Bu aralar hem sosyal medyada hem de bir iki blogda hayranlarım, fanlarım kelimesini görmeye başladım. Takipçiler bölümünde fanlarım yazıyor. İnstagramda da veya başka sosyal ağlarda hayranlarım, fanlarım diyor genç genç kızlar canlı bağlantı yapıp.
marilyn monroe illustration
Böyle şeyleri gördükçe kendimi gerçekten antik çağa ait hissediyorum. Adab- ı muaşeret kuralları derdik biz, görgü kuralları da denebilir; bu tarz kurallar vardı sanırım artık tedavülden kalktı. Bazı genç arkadaşlar da bana mesaj yazıp konuk yazar olmaya davet ediyor ama kullandıkları dil ve üslup o kadar laubali ki tüylerim diken diken oluyor.
Gelelim diğer konuya. Ben dünyanın en başarılı en tanınmış insanı da olsam benim hayranlarım var demeye utanırım şahsen. Hani başkası ben sana hayranım dese bir derece bunu ben kendim söyleyeceğim, yerin dibine geçerim. Neden insanlar sosyal medyada olan herhangi birine veya bir blog yazarına hayran olsun ki ? Okur, takip eder tamam da hayranlık ne demek? Dünyayı mı kurtarıyoruz? Yazılarını beğendiğim halde takip etmek istediğim bir bloğu sırf bu nedenden takibe almadım. Hayran değilim çünkü. Okur veya takipçiyim. Kelebeklerim böceklerim filan yazan da var iyleyiciler kısmına. O da pek çocukça ama hayran veya fan kadar megaloman değil.
Ben böyle düşünüyorum kimse alınıp darılmasın. Yazımı okuyan varsa sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz gerçekten çok merak ediyorum. Belki de ben uzun yıllar yurtdışındayım diye farklı bir bakış açım var. Türkiye' de bu durum normal mi?


famous

58 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Daha önce denk gelmedim böyle yazanlara. Şimdi okuyunca neyin kafasını yaşıyorlar merak ettim ������

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz moruk olduk anlayamiyoruz 😂😂😂

   Sil
 2. Çox-çox haqlısınız. Bu bir az da xarakter məsələsidir deyəsən. Məncə kiçik insanlar həmişə özlərini böyük görürlər. Bu aralar bloqlarda bu cür yazıların sayı artıb bilirsinizmi? Bir çox şeydən şikayət var. Bloq dünyasıdamı kirlənməyə başladı görəsən?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece blog dünyasi degil de internet rahat kullanilinca böyle söhret meraklilari her yerde var.

   Sil
 3. çok iyi bir yazı olmuş emeğine sağlık

  YanıtlaSil
 4. hiç dikkatimi çekmedi ama tuhaf hakikaten..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herhalde farkinda olmadan yapiliyordur normal olmadigini düsünseler yapmazlar.

   Sil
 5. Aynı şekilde düşünüyorum. Güzel bir eleştiri olmuş . Türkiye de veya başka bir ülkede hiç bir yerde normal değil bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de uzaktayim diye garip geldi diyordum 😄😄😄😄

   Sil
 6. Hey allahım daha neler duyacağız :)
  Hayranlık, fanlık çok ayrı şeyler... Garibime gitti bak şimdi benim de...

  YanıtlaSil
 7. Takip ettiğim bir bloggerda rastladım ben de fan olayına. Çok üstünde durmamıştım çünkü dediğiniz gibi izleyiciler kısmına türlü türlü isim veren var ama durup düşününce gerçekten itici bir durum. Yine de izleyiciler kısmına fanlarım yazanların da aslında kast ettiklerinin bu olmadığını umuyorum. Belki kulağa söylemesi daha güzel geldiği için fanlarımı tercih etmişlerdir diye düşünmeye devam edeceğim yoksa diğer türlü takibi bıraktırtacak kadar itici bir durum.

  YanıtlaSil
 8. Hiç hoşlanmadığım cıvık bir üslup. Bence bu tamamen özentilikle alakalı bir durum. Yani ünlülerde falan görüp özendikleri hareketler, ki ben ünlülerin de fanlarım, hayranlarımdan ziyade destekçilerim gibi bir kelime kullanmalarını tercih ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olgun bir kisiligi olan ünlüler de kullanmaz zaten.

   Sil
 9. Hahaha sen çok tatlısın ama ben sana hayranımmmm 😘😘

  YanıtlaSil
 10. En saçma buldugum konulardan bir tanesi hatta bu konuda instagram annelerinin 13-15 yaş arası fan gruplarıyla whatshap sohbetleri yaptıgını duyduğumda çok sinirlenmiştim hayranlık fanlık seviyesine gelen çocukları ayrı bir incelemek lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sen de bahsetmistin. Sosyal medya daha da korkunç durumda.

   Sil
 11. Espri olsun diye belki söylense tamam da izleyici izleyicidir. Okuyor mudur o tartışılır. Fakat fan, hayran biraz abartılı sanki.

  YanıtlaSil
 12. Maalesef ki bu hayranlık fanlar fanlık yok canlı yayınlar ben zaten hiç anlamıyorum hepten anlamaz oldum nedir bu gençliğin böyle hayranlık fanlik birde kavgalar birbirlerine olmadık sözlü saldırılar kim için ney için tüm bunlar anlamıyorum zaten nasıl bir kavramdır bu bilmiyorum bilen varsa banada anlatsın 😊 Allah akıl fikir versin inşallah ne diyeyim çok güzel bir konuya değinmiş sin gerçekten emeğine sağlık canım benim sevgiler 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Internette kavga gürültü millet hirsini oralardan cikariyor. Agresif bir toplum olduk.

   Sil
 13. Ben herkesi arkadaşlarım olarak düşünüyorum. Sonuçta kim niye bana hayran olsun, ben niye birilerine hayran olayım,anlamış değilim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de anlayamiyorum. Neyse bircok kisi benim gibi düsünüyormus.

   Sil
 14. Ciciş kociş laflarını da ilk duymuştum, sonra ne olduğunu anladım. Sizin dediklerinize denk gelmedim ama tahmin edebiliyorum. Sosyal medya enterasan bir yer, ben hep uzak durdum, sahicilik ve hazımlı olmak ana ölçüler insan ilişkilerinde ama sosyal platformlarda o kadar boş ve taklit bir ego şişkinliği var ki insan ne desin bilemiyor. Güzelliklere, kazanımlara hizmet eden etkileşimler de var. Sanırım lokal olmak gerekiyor. Görüşlerinize katılıyorum ama herkesin sözü de hali de kendini bağlıyor. Yalan dünya işte derdik ya şimdi böyle durumlar için de sanal dünya işte deyip yolumuza devam etmek gerek sanırım. Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii bir yere kadar bloglarimiz için kullaniyoruz. Ben özel hayatimda kullanmiyorum. Esime dostuma yazacaksam özel mesaj yaziyorum.

   Sil
 15. Yok Derya, belli, bir kesimdir. Boş insanlar, böyle saçmalıklarla vakit geçiriyorlar. Hiç hoşlanmam ben de. Yerinde bir yazıydı. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 16. Sanırım daha havalı geliyor bu kelime gençlere :) dediğin gibi bizler biraz çağ ötesinde kaldığımız için anlamakta zorluk çekmemiz bundan olsa gerek Deryacım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gençler anlamadigimiz pek çok kelime kullaniyor 😄😄😄

   Sil
 17. Hep zamane zırvalıkları bunlar canim.Çocuklarda bir özentidir gidiyor.Kaç like aldım, falan filan.İşin kötüsü onlar bunu yaşamın parçası zanneder hale geldiler.Boş bir denize yelken açtıklarının bile farkında değiller.Dolayısıyla iş fanlarıma kadar gidiyor.Uff ben de çok sıkıntılıyım bu konularda.Daha çok yazmamız lazım daha çok aksinin konuşulması lazım.Çok yerinde olmuş konu seçimin canim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elestirilmedikce hep dogru saniliyor. Elestirince de kötü kisi oluyorsun.

   Sil
 18. Hayran ifadesi bana da biraz megaloman geliyor.Ben daha çok tanımadıklarıma ya da danışanlarımdan yazanlara takipçilerim tabirini kullanıyorum.Belki de nesil farkından dolayı algımız öyledir.Bilemedim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herhalde bir nesiĺ geriden geliyoruz 😄😄😄

   Sil
 19. Bi kaç yaratıcı başlığa denk gelmiştim amaa hayranlarım fanlarım biraz fazla olmuş :)

  YanıtlaSil
 20. Haklısınız bence, hem de baştan sona kadar.Ben de şu kısa blog ömrümde benzer olmasa da yakınlığı olan bazı durumlar oldukça rahatsız etmeye başladı. Zaman zaman da içimde kırgınlıklar oluşuyor ama bir şey söyleyemiyorum atıyorum içime. Ne olur sanki insanlar biraz alçak gönüllü olabilse. Kim kimden üstün bu dünya da, var mı bunun bir ölçüsü? Ben bilmiyorum henüz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimse kimseden insan olarak üstün degil. Bilginiz fazladir saygi duyulur veya basariya saygi duyulur eserler begenilir. Hayranlik cok abarti bence.

   Sil
 21. Hayranlık, fanlık moda:) Çok ta takmıyorum aslında ben. Bir nesil ciddi bir terbiye ile büyüdü. Baba karşısında bacak bacak üstüne atmayan br neslin fanlarım, hayranlarım demesi zor anca şakasını yapar. Yeni nesil biraz farklı. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlamamiz zor haklisin. Ben otoriter bir ailede büyüdüm ama çocuklarimi farkli yetistirdim. Yine de konusmalarina dikkat etmelerini bekliyorum.

   Sil
 22. Ego olayı. Ama bırak yazsınlar. Herkes rengini ve asaletini böyle belli eder. Mesela geçen de bir blog arkadaşım bana fan sayfam olmuş dedi. Ne güzel fanların var dedi. Ama ben biliyorum ki onlar fanlarım değil onlar öğrencilerim. Benim için bu şekilde sayfa oluşturmuşlar. Ben de belirttim onlar fanlarım değil onlar öğrencilerim. Elbet çok Beğenenler de var ancak biz ona fan diyemeyiz bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii begenilmek ayri kendini bu konuda övmek ayri. Kisilik meselesi.

   Sil
 23. yeni jenerasyon kendi kültürünü, kendi dilini ve kendi bakışını/duruşunu yaratıyor...biz eskiler tuhaf bulup bakıp geçiyoruz yanlarından... gün gelecek bunlar normalleşmiş olacak...ki o zaman da tuhaf olan bizim bakışımız olacak.

  YanıtlaSil
 24. Öz güven patlaması yaşıyor gençlik. Mahalleden geçerken herkes beni parmağıyla gösterirdi anlamında... Onlarda öyle mutlu oluyorlar napsınlar :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu tarz seylere ihtiyaç duyuluyor demek ki.

   Sil
 25. Herkes kendisini yıldız sanıyor:) O selfiler videolar vs neden bu kadar çok yayınlanıyor. Bazı blog yazarları da yıldız sanıyor olabilirler kendilerini:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herhalde öyledir. Ben okunduguma mütesekkirim hala gelen her yoruma seviniyorum. Bu biraz da kisilik meselesi.

   Sil
 26. Tabii kabullenmek de kisinin kendi tercihi.

  YanıtlaSil
 27. Hayran kelimesi, söz konusu bloglar olunca yersiz kullanılmış. Hele Fan kelimesini görünce aklıma araç, alet gibi birşeyler geliyor ki bu çok komik duruyor. Fan kelimesine hala alışabilmiş değilim. :)

  YanıtlaSil
 28. :)) Neredeyse beni sizler yarattınız faslına geçecekler:))))
  İnş benim blogcanlarım deyişim aynı çizgiye koyulmuyordur:) blogumu çok seviyorum ve büyük bir aile gibi görüyorum hepimizi ,öyle görülecek olursa söyleyin bana hiç kırılmam:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogcan dostça bir tabir bence arkadaslar dostlar da denebilir bunda bir büyüklük yok.

   Sil
 29. İnsanlar ailelerinden ve ya çevrelerinden göremedikleri sevgi açlığını bu şekilde telafi etmeye çalışıyor sanırım.. Sevgisizlik daha çok beğenilme isteği ve gereği doğuruyor.. Bana da itici geliyor bu tarz şeyler, iyi yerden dokunmuşsunuz.. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dikkatimi çektigi için yazdim tesekkürler 😊

   Sil
 30. Ay deryuşum ego nasil birseymis boyle

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski