Mim - Kişisel Blog Yazarları Ne Düşünüyor?

1delinin günlükleri bir yazı yazdı, kısa sürede yazı mim' e dönüştü. Bu hafta birkaç arkadaş beni mimleyince yazmak şart oldu. Aslında spor bloğum mimlenmişti ama bu tür etkinliklere burada yanıt veriyorum. Gelelim sorulara:


1. Yakın çevrenizdeki insanlara bloğunuzdan söz ediyormusunuz?
2. Neden blog yazıyorsunuz?
3. İlk yazınız ile en son yazınız arasında ne gibi farklar var?
4. Blog yazmak normal yaşantınıza neler kattı?
5. Yakın arkadaşlarınıza blog yazmalarını önerir misiniz?
6. Hangi kaynaklardan ilham alıyorsunuz?
7. Diğer blog sahipleri ile iyi iletişim kuruyor musunuz?
8. Rahatsız olduğunuz konular var mı?


1. Yakın çevreme artık söz etmiyorum. Tabii konuyla ilgilenen birkaç arkadaşım hariç. İlk zaman büyük bir heyecanla yazdıklarımı paylaşırdım. Dostlarım okusun yorum yapsın isterdim. Sonra baktım ki eşim hariç, ailem ve arkadaşlarım üstlerine ölü toprağı serilmiş gibi konuya ilgisiz kalıyorlar. İlgilenenlerin de ilk sorusu para kazanıyor muyum ne kadar kazanıyorum artık paylaşmıyorum.
2. Aslında benim için en başta yazmak geliyor. Yıllardır yazıyorum. Konuşmayı fazla sevmeyen, duygularını yazarak ifade eden biriyim. Belki yazarak iletişim kurduğumuz için blogger arkadaşlarla bu kadar iyi dostluklar kurduk. Yazdıklarım ilgilenenlerin okuyabileceği bir yerde dursun kaybolmasın istedim. Kendim için yazıyorum desek de, her yazı yazan insanın içgüdüsel olarak okunma isteği vardır.
Spor bloğum ise şöyle oluştu. Spora daha planlı programlı başladığımda kadınlar kulübü forumuna üye oldum. Bir süre sonra baktım ki forumda eksikliğini gördüğüm konuları araştırıp yazmaya ve her gün insanlara yardımcı olmaya başladım neden kendi bloğumu yazmayayım dedim.
3. Tabii ilk zaman günde birkaç yayın eklediğim oluyordu. Biraz aceleye gelen yazılarım oldu. Geçtiğimiz ay geri dönüp eski yazılarımı düzenledim ve gözden kaçtığını düşündüklerimi yeniden gündeme getirdim. Kuru kuru video tavsiyesi ettiğim yayınlar vardı. Daha detaylı anlatım yapmak daha çok sevildi. Her gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum.
4. Blog yazmak bana sevdiğim bir ortamın içinde olma şansını verdi. Neden yazıyorsun ki, soruları sormayacak beni anladığını bildiğim insanlar arasındayım. Bence bu büyük bir kazanım. Ayrıca yurtdışında yaşadığım için ülkemle iletişim. içindeyim. Şu ana kadar kazanımlarım manevi kazanımlar oldu.
5. Bence blog yazmak önerilecek bir konu değil. Yazmak isteyen insan zaten yazar. Blog yazarlığı ciddiye alınması gereken, çok zaman alan bir iş. Ben bilinçli olarak gelecekte daha çok zaman ayırabileceğim için başladım. Herkesin yapacağı bir iş olarak düşünmüyorum.
6. Kişisel bloğumda deneyimlerim, gözlemlerim, doğa kısacası herşey bana ilham verebiliyor. Yazdıkça aklıma başka konular geliyor. Hatta bazen çok şey geliyor ve unutuyorum diye not tutmaya başladım.
Spor bloğumda ise hem benim ilgimi çekip araştırdığım konuları, hem okuyuculardan gelen soruları ele alıyorum. Spor ve sağlıklı yaşam çok kapsamlı bir alan konu sıkıntısı çektiğimi söyleyemem.
7. En azından oldukça fazla sayıda blog yazarı ile iyi ilişki içinde olduğumu söyleyebilirim. Tabii onlara da sormak lazım. Biraz fazla doğrucu olduğum için bana sinir olanlar da vardır. Bazen üzülüp kırıldığım konular oluyor ama bununla da yaşamak lazım.
 8. Olmaz mı? Herkesi memnun edemeyeceğimiz gibi biz de herşeyden memnun olamayız. Tek taraflı düşünen, empati yapamayan insanlar ve sadece kendi zamanını değerli sanan insanlar rahatsız olduğum konular.


Evet benden bu kadar. Her şeye rağmen bloglarımı çok seviyorum ve beni kışkışlamadığınız sürece de yazmaya devam etmek istiyorum. Adet böyle kusura bakmayın ben de birkaç arkadaşı mimleyeyim :+soslu badem
+Esra Yıldız
+Gamze S
+Gökhan TEKİN
+musa özsarı
+Ece Evren
ve mime katılmak isteyen diğer arkadaşlar. Herkese sevgiler.

28 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Cevaplarının hepsine bende katılıyorum. Özellikle şu yakın çevre konusu. Blog yazmak para kazanmak için yapılamaz bence. Reklam dediğin nedir ki. Tabiri caizse onların verdiği parayı yolda bulsam almam:))) Benim de şu anda bloğunda reklam var ama bu biraz da kendimi bir noktaya gelmiş hissetmemi sağlıyor. Motivasyon oluyor.
  Benim için güzel bir hobi, emek harcıyorum ama mutlu da oluyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklisin canim blogla ev geçindirecek degiliz motivasyon oluyor iste.

   Sil
 2. ben bi blogla baş edemiyom valla hayranım sana :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Almanca olana çok zaman ayiramiyorum :)

   Sil
 3. Derya kızım,ben özel olarak yayınının peşinden girdim içeri ve tabii ki ciddi bir bloğun olduğu için gördüğüm yerde( ki bazen siteme kapadığım oluyor )kaçırabiliyorum paylaşımlarını.Ben bu mimdeki soruları çok yerinde buldum .Beni de seçmişsin sağol:).Birazdan siteme gidiyorum ;iki yayınımın birisi de bu mim olacak.Seni kutluyor,değerli bilgilerini paylaştığın için ayrıca teşekkür ediyorum. .Ailenle mutlu günler dileklerimle.Sevgiler canım.Ece ablan:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Ece hanimcigim ziyaretleriniz beni hep mutlu ediyor. Mimi ben de sevdim ve özellikle sizin yazacaklarinizi merak ettigim için ekledim. Sevgiler :)

   Sil
 4. Canim oncelikle cok tesekkur ederim mim icin. en yakin zaanda cevaplayacagim. ozellikle 1. cevabim benim de aybi olacak sairim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim şimdiden merak ediyorum.

   Sil
 5. Mim için teşekkür ederim inşallah en kisa zamanda da cevaplamaya çalışacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Kişisel blogların yazılarını özellikle merakla bekliyorum :)

   Sil
 6. Ben de diğeri blogunuzda aradım yazıyı. Bu şekilde ayırarak en doğrusunu yapmışsiniz. Çok profesyonelce

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim karışıklık olmasın dedim. Bu bloğum her telden olduğu için sanki bu etkinliklere daha uygun.

   Sil
 7. Sen doğru yoldasın bizler de memnunuz canım iyi ki devam ediyorsun yazmaya keyifle okudum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Yazmaktan zaten vazgeçmem mümkün değil, blog dünyasında da beni küstürecek olağanüstü olumsuzluklar olmadıkça var olmaya çalışacağım. Ben de aranızda olmaktan mutluyum.

   Sil
 8. Merhaba mime cevap yazdım.
  Tekrar teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim. Bu akşam okudum.

   Sil
 9. Çok güzel düşüncelerin var , sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 10. Benim eşim bile bi haberdüşün D. Soygul!!! Benzetmelerine hayran kaldım ki ;)
  Yazmak iyidir, iyi :) Spor bloğunda iyi oldu, biz de faydalanıyoruz, sende destek oluyorsun, oh oh daha ne olsun ;)
  Aman konu ile ilgili bilgisi olmayanların yorum yapmasına bir hayli gıcık olmayktayım ve artık onlara ‘hee’ deyip geçiyorum, napiimm :)
  Seni seviyoruz D. Soygul!
  Kalemine sağlık!!! Güzel olmuş ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun beni hem duygulandırdı hem sevindirdi.Teşekkür ederim güzel düşüncelerin için. Eşim biliyor destekliyor da hatta o benim kişisel yazıları daha çok yzmam gerektiğini düşünüyor. Yazarkafe ye bu bloğunu gönderseydin dedi de gönderdim de aldılar mı dedm :) Bunun da sırası gelecek daha 3 aylık bebek burası. Spor işine ise başta şüpheli baktı hayatı boyunca spor yapmış biri olarak bu sonradan çıkma spor merakı da ne diye düşündü ama artık kabullendi :)

   Sil
  2. Aynen D.Soygul! içerik zenginleştikçe red olayı olmaz :)) daha 3 aylıkmışsın ki zaten :))
   Ne güzel eş desteği, maşallah size ;)

   Sil
 11. 1. Sosyal medya hesapları üzerinden ulaşmayı tercih ediyorum.
  2. Blog yazmamın "sebebi koparılan çiçekler" şaka şaka. 12 Yaşımda web tasarımıa başladım internette vakit geçirmeyi seviyorum. Teknoloji meraklısıyım paylaşmak güzeldir. Hayat paylaşınca güzel. Paylaşılan paylaşılanındır :)
  3. Oooo ilk yazımı yazdığımda yıl 2005'ti hatırlamıyorum. Belki hatırlamak istemiyor da olabilirim. Evet evet hatırlamak istemiyorum. Şşş çaktırma.
  4. 2008-2009 yıllarında bol bol para kattı o zamanlar forum sitem vardı ama olsun. Lise öğrencisiyken aylık 1000 tl gelir güzel oluyordu. Sonrasında bilgisayar başında boş boş vakit geçirmek yerine inceleme, araştırma ve paylaşım duygularımı geliştirdi. Bak dikkat ettiysen geliştirdi dedim bu duygular önceden de vardı yani ;)
  5. Hayır önermem. Kendileri akıl etsin boş boş vakit geçireceklerine blog yazmayı akıl etsinler. Paylaşımcı olmaları için tavsiyede bulunacak değilim. Bu şaka değil ciddiyim :)
  6. Doğadan, soyut resimlerden, opera sanatçılarından ve domestos ultra temizlik jelinden ilham alıyorum. Yok olmadı inanmadın. Tamam tamam perilerden alıyorum. İlham perilerim var benim hatta onun bir ismi var ilhamiye ;)
  7. Uzun zamandır bir şeyler yazmıyorum yeni blogumu açalı bir falan oldu daha iletişim kurmadım Benimle İletişim kurun lütfen çok yalnızım ciddiyim şaka yapmıyorum haa.
  8. Rahatsız olduğum konular yok. Bu platform özgür olmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok tesekkürler zahmet edip bu kadar yazdiginiz ve samimi yanitlariniz için. Ben sizin blogu devamli okuyorum sizin de bana ugramaniz sevindirdi.

   Sil
 12. Hepimiz aynı dertten muzdaripiz . Yakın çevremiz okumasa da blogger dostlarımız var . Hepsi artniyetsiz , sevgi dolu ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canim anlamadigim konu bir dükkan açinca herkes tebrige gelir yazi yazinca kimse ciddiye almiyor. Beklemiyorum da artik anlamalarini.

   Sil
 13. Para kazanıyor musun? Bu soruya muhatap olmayan blog yazarı var mıdır acaba?
  O aceleye gelen postlardan bende de mevcut:) Yazıları yazıp bir iki gün demlenmeye mi bıraksam diye düşündüğüm olmuştur. Süreli yayınlardan bahsetmiyorum tabi.
  Diğer bloglarla iletişim konusu... Bu sorunun yanıtında cevap hakkı doğduğundan yanıtlayacağım: Benim tarafımda bir sıkıntı yok Derya Hanım, iyiyiz böyle :)
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 14. Herkesin blog yazmaması ile ilgili düşüncelerimiz paralel. O soruya ben de benzer bir cevap vermiştim. 3 ay sonra kaderine terk edeceksen hiç başlama yazmaya...

  serdaryaziyor.com'u ziyaret edip konuyla ilgili benim mim yazımı da okursanız sevinirim. Hoşçakalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız birçok insan başlayıp vazgeçiyor ama insan denemeden de bilemez o işin uygun olup olmadığına. Yazınızı okudum yorumumu yazdım.

   Sil
Daha yeni Daha eski