Eşim Çalışmıyor Doktor Bey !!!

Çalışmayan Kadın
Adamın biri psikoloğa gitmiş. Şikayeti ailesi için çok fazla çalışması gerektiğinden baskı altında hissetmekmiş. Kimsenin ona yardımcı olmadığından, bu durumun sinirlerini yıprattığından yakınıyormuş.
Psikolog sormuş : Eşinizin mesleği nedir?
' Eşim çalışmıyor, ev hanımı' demiş adam.
'Peki eşinizin günü nasıl başlar?'
'Sabah erken uyanır çünkü bizler işe ve okula gideceğimiz için kahvaltıyı hazırlar. Tabii o arada bebeği emzirmesi ve bezini değiştirmesi gerekir.'
'Anlıyorum' der doktor. 'Peki eşiniz siz işe, çocuklar okula gittikten sonra neler yapar?'
'Önce çocukları okula götürür, sonra alışverişe gider, eve gelip yemeği hazırlar, bebekle ilgilenir, ev işlerini halleder. Sonra çocuklar okuldan gelir yemek yerler, derslerine yardım eder. Arada bebeği emzirir altını değiştirir.'
'Peki siz işten gelince neler yaparsınız?'
'Dinlenirim tabii ki. Bütün gün çalıştıktan sonra biraz dinlenmeye ihtiyacım var. Sonra da eşimle yemek yeriz, yemekten sonra da televizyon izlerim.'
'Eşiniz akşamları neler yapar?'
'Sofrayı toplar. Çocukların okul çantalarını kontrol eder. Dişlerini fırçalamalarına yardımcı olur. Masal okur. Bebeği emzirip altını değiştirir ve yatırır.'
'Sonra gece uyursunuz herhalde.'
'Tabii benim yeterince uyumam gerekir çünkü ertesi gün yine yorucu ve stresli bir iş günü beni bekler. '
'Peki eşiniz?'
'O son bir kez etrafı toplar. Gece bebek uyanıp süt ister, onu emzirir altını değiştirir. Ama çalışmadığı için gece erken yatması gerekmez.'


Doktorun bütün bunlara verdiği yanıtı bilmiyorum. Tek bildiğim bu durumun birçok hanıma tanıdık geleceği. Siz ne dersiniz?

35 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. O yüzden bekarlık sultanlık :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkes aynı şeyleri yaşamıyor gözün korkmasın ben sadece bir örnek hikaye yazdım. Ama kadınşar olarak üzerimizde çok yük olduğu bir gerçek.

   Sil
 2. Hiçbir kadın çalışmıyor cevabını hak etmez. Adı evhanımı olsa da kadın kadındır ve nerdeyse 24 saat çalışır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyleyiz gerçekten de. Ben kendi adıma çok anlayışlı ve bana destek olan br eşe de sahip olsam çocuklar hep beni muhatap olarak görüyor.

   Sil
 3. Kadının çalıştığını görüp, hak ettiği değeri vermemek çok bencilce. Bir de stress altındaymış canım benim!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle erkekler yok mu hayatta? Kendimiz yaşamasak da etrafımızda bolca görüyoruz.

   Sil
 4. Valla ben ikisini de yasadim ev hanimligi kesinlikle daha zor! Bir de boyle laflarla daha da zorlasiyor herkes calismiyor gozuyle bakiyor:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de canım uzun bir çalışma hayatım oldu ama kesinlikle annelik ve ev hanımlığı daha zor diyebilirim.

   Sil
  2. Aynı şekilde düşünüyorum. Çalışırken de deli gibi çalışırdım ama evde olmak sürekli aynı işleri yapmak, yapıp yapıp bitirememek, herşeyin hiç durmadan bitmesi ve yeniden başlaması çok daha zor.

   Sil
  3. Çok haklısın Gökçecim. Hiç bitmiyor ve hep yarım kalıyor. Çalışırken iş biterdi.

   Sil
 5. Bir Türk erkeği bir de dönüp ne yaptın diyeni var ağzına kürekle vurulası:))))
  Şükür bize o gruptan denk gelmemiş:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru Hatice hanım. Böyle adamlarla yaşayan o kadar çok kadın var ki... Hoş kocası demese üstüne vazif olmayan çevredeki insanlar laf sokuşturuyor.

   Sil
 6. Tüketim toplumu denince akla kadınların evlerinde bomboş oturanları sananlar o kadar yanılıyorlar ki..Ben tan on üç yaşımdan beri annemin tek yardımcısı oldum.Evliliğimde ise tüm görevlerimi severek yaptım.Tam ben 38 o ise 48 yaşındaydı hastalandı tam 12 sene onu diyalize götürüp getirdim.Evlere kapandım.Vefat ettiğinde gönlüm rahattı zira ondan ilgimi hiç esirgemedim.Sora boşanan kızımın yanında tam 12 senedir,tüm mutfağı üstlendim zevkle.Kadın her daim çalışır.Ev kadını sadece takdir bekler.Erkekler kıymet bilsin bilmesin,kadındır genelde yorulan.Bazen hem dışarıda çalışıp hem dar zamanlarda evini ihmal etmez.Ev kadınlarını anlamak gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ece hanimcigim ziyaretleriniz beni çok mutlu ediyor. Bu örnek gibi insanlar o kadar çok ki yazmak geldi içimden. Haksitliga ugrasak da ugramasak da kadin olarak yükümüz agir.

   Sil
  2. Ben de zevkle takibediyorum canım sizi.Sağolun.Mutlu günler ve geceler Derya'cığım:))

   Sil
 7. Bolca raslanan bit örnek maalesef:( işin tuhaf yanı kadınlaın bu kadar çok iş yaptığını bilmelerine rağmen normal bir şeymiş gibi karşılamaları...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kadın çalışsa da çalışmada da bu sorumluluklar ona ait. Anlayışlı ve yardımsever erkekler azınlıkta ne yazık ki...

   Sil
 8. evet evdeyiz ve adımız çalışmıyor , ne yazık ki :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef çevredeki birçok insandan da duyuyoruz bu saçmalıkları.

   Sil
 9. Allahtan böyle düşünmeyen, her sorumluluğu eşit paylaştığım bir eşim var. 13 yaşımdan beri hem çalıştım hem okudum. Şöyle bir gerçek varki ev kadınlığı, iş kadınlığından çok daha zor. Çalışırken bir yemek paydosun, bir çay paydosun var hiç olmazsa. Ev kadınlığında o da yok. Bitmek tükenmek bilmeyen ev işleri. Hele mutfak, o mutfakta iş hiç bitmiyor :). Çok güzel ana fikri çıkarılacak bir hikaye. Yüreğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de eşim çok şükür yardımcıdır hatta benden de fazlasını yaptığı olur bahçemiz de olduğu için. Ama yine de yükümüz ağır çocuklar hep benden bekler herşeyi. Teşekkür ederim aslında fikri internette okuduklarımdan aldım ama zaten artık heryerde blog için esinlenecek bir şeyler buluyorum.

   Sil
 10. Çok doğru bir konuya deginmişsiniz sizin blogu ziyaret etmeyi bundan seviyorum... Bende hem bir erkek olarak hemde eşi evhanimi olan biri olarak yukarıda yazdıklarınıza katılıyorum bayanların özellikle ev hanımlarının işi gerçekten çok zor. Hatta şöyle bir örnek vereyim: Annem genelde böyle bir durum ile karşılaştığında her seferinde dile getirdiği bir cümle var. Sizin iş te geçirdiğiniz 8 saatten ise benim akşam yemeğe ne yapayım diye düşündüğüm 8 saniye daha stresli oluyor bazen. Gerisini siz hesap edin artık derdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Anneniz haklı bizler 24 saat görev başındayız. Ama aile içinde huzur ve mutluluk olunca insan severek yapıyor işini.

   Sil
 11. Biz hem evdeyiz hem de okuldayız:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çalışınca daha da zor çünkü yine de tüm sorumluluklar artı iş kadınların üzerinde.

   Sil
  2. Kesinlikle. Bir de artı olarak cimri bir kocanız varsa:)))))

   Sil
  3. Evet o ekstra bir felaket olur :)

   Sil
 12. Ev hanımlarının işinin kolay olduğunu düşünen erkekler evde birkaç gün yalnız kalınca, ev alt üst oluyor. Dolaptan yemeği çıkarıp ısıtamayan erkekler var ama maalesef çoğu erkek bu konuda hala aynı yanlış düşünceye sahip.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte bu çok doğru. Ancak o düşüncelere sahip erkeklerin ders alacağını sanmam.

   Sil
 13. o kadar ince bir konuyu yer edindirmişsin ki derya; işin üzücü yanı, böyle insanlar gerçekten var. oysa kişi, hayatında yer alanlara ve çevresine karşı sağduyulu olmalı. ben merkezci kişiler olduğu sürece, bunun önüne geçmek ne yazık ki pek mümkün olmuyor. :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sevgili Rıver biz yazmadan da varlardı yazdıktan sonra da varolacaklar maalesef ama yine de bilinçlenen insan sayısının ve tepki gösterenlerin artması bir nebze yarar sağlayabilir.

   Sil
 14. kendım henuz yasamasam da kesınlıkle dogru herkes katılır bu duruma ... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç yaşamazsın dilerim ki canım. Ne yazk ki bu durumları kadınlara yaşatan sadece eşleri de değil yakın çevreleri de olabiliyor.

   Sil
Daha yeni Daha eski