Hayat Nasıl Devam Edecek?


 

Günlerdir bilgisayarı açıp kapatıyorum. Hayatta tüm üzüntümü acımı yazı yazarak tedavi eden, yazı yazmadığı zaman nefes alamayan ben felce uğradım sanki. Yayınlamak zorunda olduğum bir iki yayın dışında tek kelime yazamadım. Ne yazılır bu büyük acıda bilemedim. Adeta yaşadığımıza, bir bardak su içtiğimize, hatta tuvalete gitmek gibi insani ihtiyaçları karşılayabildiğimize utandığımız günlerdeyiz. Tabii ki bunlar orada hayatını kaybeden, acı çeken, zor durumda olan insanlarla bir yürek olma durumu. 99 depremini de yaşamış biri olarak acıların insan kalpleriniz birleştirebildiğini çok iyi biliyorum.

Peki ama asıl utanması gerekenler? 99 depreminden beri önlem olarak neler yapıldı çok merak ediyorum açıkçası? Kaç çadır alındı? Kaç güvenli toplanma yeri yapıldı? Sahra hastaneleri? daha sorulacak milyonlarca soru var. Daha çok olmadı hepimizin verdiği deprem vergileri ile adeta bizlerle alay eder gibi duble yol yapıldığını dehşet içinde izledim. Bu vergiler başka nerelere gitti? Hala bağış talep edenler bu soruların yanıtını verebilecek mi?

Artık hiçbir şey bu insanları geri getiremez ama neden neden neden bu önlemler alınmıyor? Neden çürük yapılaşmaya son verilmiyor? İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Çöken binaları yapanlar kaçmaya çalıştığına göre suçunun farkında, bile isteye binayı depreme dayanıksız yapmış. Evet deprem doğal felaket ama tüm kurallara uyularak yapılan binalarla kayıplar azaltılamaz mıydı?

İsyan edecek şey o kadar çok ki insan bazen yüreği patlayacak gibi hissediyor. Artık bahane, onu bunu suçlama ve sorumluluktan sıyrılma çabalarını izlemek ve dinlemek istemiyorum. İNSANLAR ÖLMESİN!!! Bunu istemek suç mu? Ufacık bebekler öldü. Anneler öldü, yaşlılar öldü. Bu duruma önlem almayacak kadar vicdansız kalanlar insan olabilir mi? Biz içimizde onların acısını hissederken, ekran karşısında ağlarken, imkanı olanlar felaket bölgelerine yardıma koşarken onlar nasıl hissedemezler? 

Öfkemi nasıl anlatabileceğimi bilemiyorum. Aynen resimdeki gibi beynimde fırtınalar esiyor. Ne sözüm kaldı ne yazım 😞😢

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Deria, I know that you live in Austria, but your homeland is Turkey. Please accept my most sincere condolences! Our President Vladimir Putin was one of the first to call President Erdogan and send rescuers to Turkey.

  YanıtlaSil
 2. Ahh ahh Deryacığım. Hepimize, ülkemize büyük geçmiş olsun. Başımız sağ olsun. Neden olanların yanına kar kalmasın inşallah.

  YanıtlaSil
 3. Deryacığım, sadece youtube'dan canlı yayın yapan C.Özdemir' i izliyorum ve kahroluyorum... Bu halk bunu hak etmiyor yaaaa :(

  YanıtlaSil
 4. Hepimize geçmiş olsun, başımız sağolsun... Çok çok çok üzgünüm...

  YanıtlaSil
 5. Ah Derya! Resmen tercüman olmuşsun duygularımıza.... Çok geçmiş olsun güzel ülkeme.... Bu yaraları nasıl saricaz bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa saricaz....

  YanıtlaSil
 6. Ben bu konularda maalesef iyimser olamıyorum. Birkaç gün içinde her şey yine eskiye dönecek ve unutulup gidecek gibi geliyor bana. :(

  YanıtlaSil
 7. Hepimiz çok öfkeliyiz sanırım.

  YanıtlaSil
 8. bu olay yaktı ezdi bizi iyice dağıttı çok ağır geldi.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski