Ev Kredisi Almak Avantajlı Mı? Ödemeler Nasıl Hesaplanır?


 

Herkese merhaba. Yeni yıla girdik, hediyeler, kutlamalar da bittiğine ve dolu dizgin 2023'ü yaşadığımıza göre ciddi konulara geçiş yapabiliriz 👀. Bugün sizlere günümüzde çoğunluğu ilgilendiren finansal konulardan bahsetmek istiyorum. Dünyanın içinde bulunduğu bu ekonomik durum herkesin malumu. Bu durumda herhalde borç almayan veya kredi kullanmayan insan çok azdır. Özellikle de ev araba gibi büyük borçlanmanın dışında, küçük ödemeler için bile kredi kullanılabiliyor. Tatil için bile kredi alan var ama o tarz lüks harcama için kredi almak bana abartılı geliyor.

Online Kredi HesaplamakBiz evimizi alırken kredi olanağından faydalanmıştık.  Yabancı bir ülkede yeni bir hayat kuruyorduk ve başından beri kira ödemek yerine ev alalım düşüncesindeydik. Çocuklu aileler için müstakil bir ev çok büyük konfor. Kim alt üst komşu ile gürültü oldu, ses geldi gibi sorunlar yaşamamıştır ki. Ben apartmanda büyümüş bir çocuk olarak bunun zorluğunu çok iyi biliyorum. 

Küçükken bahçede istedikleri gibi oynadılar, bağırıp çağırdılar etrafımız bomboş olduğu için ne başkaları rahatsız oldu, ne de biz kısıtlandık. Çocuklarımı büyüyüp müzik aleti de çalmaya başlayınca ne kadar doğru bir karar verdiğimizi daha iyi anladım. İstedikleri gibi çalıyorlar, müziği sonuna kadar açıp dinliyorlar aman kim ne der diye düşünmelerine hiç gerek kalmıyor.

Hele kendi elimizle baktığımız bahçemizde bir çay, kahve içmenin keyfini bana en lüks mekanlar veremez. İşte tüm bu düşünceler bizi ilk günden ev arayışına itti. 

Bir anda toplu nakit parayı bir araya getirip ev almak her zaman mümkün olmuyor. Bu durumda tek çare kredi almak. Ancak buna karar verirken ödeyebileceğimiz miktarda bir kredi olmasına ve gereksiz yükseklikte olmamasına özen gösterdik. Böylece birkaç kez yaşanan global ekonomik krizler döneminde bile ödememize aksatmadan devam edebildik. Çok yüksek krediler alan ve maalesef ödeyemeyip evlerini kaybeden pek çok insan gördük çevremizde. Bu yüzden aylık gelirinizi ve giderinizi hesaplayıp biraz da zorlanma payı bırakıp kredi geri ödemesini hesaplamanız çok önemli. Almadan önce kendiniz yapamıyorsanız bir uzman yardımı da alabilirsiniz. Biz de bir finans uzmanından bilgi aldık ve buna hiç de pişman olmadık.Kredi ödemelerinin yanı sıra, diğer harcamalar da eklenince gerçekten her ay oldukça yoğun bir muhasebe yapmak gerekiyor. Biz hesaplamalarımızı yaparken sıkça online calculator denilen online hesaplayıcılardan faydalanıyoruz. Kredi olsun, aylık hesaplamalar olsun, öğrenci kredisi, emeklilik gibi birçok hesaplamayı bu tarz platformlardan yardım alarak kolayca halledebilirsiniz. Hatta bu sayfaların kilo vermek konusunda da hesaplamalarda kullanıldığını biliyorum. Hayallerinize ulaşmak için uğraşmak kadar akıllıca gelir gider hesabını yapmak da önem taşıyor.

Bloomberg'in eski bir makalesinde bu hesaplayıcıları kullanmanın faydalarından bahsedildiğini okumuştum. Makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca kredi faiz oranları ve hesaplama aracı konusunda İş Bankası sayfasında da faydalı bilgiler buldum. Onlara da buradan ulaşabilirsiniz. Bir konuyu araştırırken pek çok yerden bilgi almak en doğrusu.

Tabii ki borçsuz yaşamak en güzeli ama özellikle bir ev veya araba gibi hayat konforunu arttıran ve gelecekte de ihtiyacınız olacak yatırımlar için kredi almak mantıklı geliyor bana. Özellikle de ev yaşlılığa bir yatırım. 

Peki sizler kendi evinin sahibi olmak, kredi almak gibi konularda ne düşünüyorsunuz? Müstakil ev mi, daire mi tercihiniz olurdu ve neden? Bu konulardaki düşüncelerinizi yorumlarda benimle paylaşırsanız çok sevinirim. 


Diğer Finans ve Ekonomi yazıları.

5 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. hiç böyle bir düşüncem olmadı :)

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar.
  Ev konusunda çok şanssız biriyim. Sadece sorunsuz bir ev sahibi olabilmek için 3-4 kez ev alıp sattım ve hala istediğim gibi bir eve sahipo olamadım. Benim ev arayışımdaki şanssızlığım evin fiziki yapılarından çok komşulardır. "Ev alma komşu al" diye bir atasözümüz var, ama maalesef bugün için komşunu seçemiyorsun. Çok zor.

  Müstakil ev almakla da sorunları çözemiyorsun, bu sefer de sınır komşularınla sorun yaşarsın. Yani sıfır sorunlu ev almak mümkün değil, ben bunu öğrendim. Eğer maddi imkan yeterliyse, benim tercihim müstakil evden yanadır. Ancak, büyük şehirlerde müstakil ev sahibi olmak öyle pek kolay değildir.

  Kredi çekerek ev sahibi olmak hem iyi, hem de kötü. Bu krediyi çekecek olanın yaşına da bağlıdır. Kredi taksitlerinin miktarı, bizim ülkemiz gibi ülkelerde, ilerleyen yıllarda çok rahat ödenen taksitlere dönüşüyor. Ama bu arada geleceğinizi de çektiğiniz krediyle ipotek ediyorsunuz. Bu nedenle ben pek kredi çekerek ev sahibi olmak istemem. Ancak yaşım genç olsaydı olabilirdi.

  Konuyu kendime göre sonuca bağlamam gerekirse; 'kredisiz ve müstakil ev' diyorum.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Komşu çok önemli çok haklısınız. İlk evi aldığımızda yanımızda aksi yaşlı bir komşu vardı herşeyi şikayet ediyordu. Neyse sonradan sattı da rahat ettik:)

   Sil
  2. Kredi konusunda da şunu söyleyeyim: Biz 16 yıl önce aldık birkaç yıl sonra bitecek inşallah. Her ay kira vereceğimizi düşündükçe kazançlı bir yatırım yaptık diyoruz şimdi:)

   Sil
Daha yeni Daha eski