Avusturya' da Noel Sezonu Açıldı


Bu Pazar günü resmi olarak Avusturya' da Noel sezonu açıldı. Noel Bayramı' ndan 4 hafta önce Noel panayırları kurulur her yerde, bir ay boyunca her akşam devam eder. İnsanlar buralarda bir şeyler yer içer, satılan hediyelik eşyalardan alırlar. Daha önceki yıllarda da gezdiğimiz farklı Noel panayırlarından blogumda bahsetmiştim. İlk olarak Salzburg' u yazmıştım. Buradan okuyabilirsiniz. İkinci olarak da Hallstatt ve Salzburg' da Noel zamanını yazmıştım. O yazımı da buradan okuyabilirsiniz. Viyana' ya da birkaç kez gittik ama onu yazmamışım nedense :) Eski resimleri bulursam eklerim onu da. 

Geçtiğimiz haftasonu ise Graz' a gittik. Buraya yaptığımız önceki Noel gezisini de burada yazmıştım. Bu yıl da Saat Kulesi (Schlossberg)' ndeki Kasematten Noel Panayırını gezdik. Graz' da birkaç yerde kuruluyor ancak hem ortamı, hem mistik atmosferinden dolayı burayı daha çok seviyoruz. Gelirken meydandaki panayırda atlı karıncaya binmek isteyen Karya' yı kıramadık ve kararımızın doğru olduğunu gördük. Şehir meydanındaki panayır Arapça konuşan insanlarla dolu, adeta ortadoğuyu andırıyordu. Buralarda da dükkan filan açmaya başladı insanlar. Artık hava erkenden karardığı için saat 17.00 gibi gittik ve birkaç saat gezip döndük. Çok geç saatlerde çocuklarla dışarıda olmayı sevmiyoruz. 

Yazın geldiğimizde size Schlossberg-Saat Kulesinden detaylıca bahsetmiştim. O yazımı da buradan okuyabilirsiniz. 

Gece şehre kuşbakışı bakmak ve ışıltılı manzarayı görmek güzeldi ama şehirler beni etkilemiyor artık. Doğada yaşamaya o kadar alıştım ki...Bir Noel panayırı, Glühwein (tatlı elmalı tarçınlı şarap) içmeden ve kavrulmuş badem yemeden gezilmez.Çocuklara da çikolatalı waffel ve alkolsüz elma çayı vardı. 

Bu yıl uzaklara gitmek hiç gelmedi içimizden. Daha Noel panayırları açılmadan arka arkaya Avrupa' nın büyük şehirlerinde gerçekleşen terör saldırıları tadımızı kaçırdı. Ülke yönetenlerin biz insanları sadece istedikleri zaman amaçlarına kurban edebilecekleri piyonlar olarak görmesinden bıktım usandım. 

16 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Size kış tam anlamıyla gelmiş. Burası ciddi ciddi pazar günü soğudu daha..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kuru soğuk vardı, bugün yağmur yağdı. Dağlarda çoktan kar var, bize gelmesin 🤣

   Sil
 2. Bir Avusturya gezisi planımız olmuştu 2 sene önce ama gidememiştik. Mutlaka görmek istediğim yerler arasında.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Avusturya çok güzel bir ülke seveceğinizi düşünüyorum 😊

   Sil
 3. seviyorum noel haftalarını kırmızıya boyanıyordur her yer. bu hafta bizim de noel pazarımız kurulacak. konserler olacak, gidip değişik ülkelerin mamilerinden tatmak niyetindeyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel, Almanyada' mısın? Her yer süslü seviyorum ben de. Güzel şeyler düşünüyor insan olumlu ortamlarda.

   Sil
 4. Tadını çıkarın. Salzburg gördüğüm şehirler arasında en güzellerinden biri. O ortasından akan nehrin rengine hayranım:) Mutluluk ailenizle birlikte sizin olsun yeni yılda:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Salzburg gerçekten benim de çok sevdiğim şehirlerden biri hatta İstanbul' dan sonra en çok sevdiğim diyebilirim. Farklı bir şehirde yaşamamam rağmen, Salzburg' a gittiğimde kendimi çok rahat hissediyorum :)

   Sil
 5. Lovely photos of your family, Deria! Your kids are very sweet! I see Austria is ready to celebrate Christmas.

  YanıtlaSil
 6. Kış iyice gelmiş size... Hoş bugün artık bizde de hissettirmeye başladı artık...
  Mutlu noeller canım ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım. Evet çok soğuk hiç de sevmiyorum soğuğu ama mecbur geçireceğiz kışı :)

   Sil
 7. Keşke burada da yaşayabilsrk o coşkuyu. Resmen icimizden çekip alındı yaşam enerjimiz. Bizim icin de keyfini çıkarın :)

  Son olaylara ben de üzüldüm. Dünyanın neresinde olursa olsun hep masum insanlar acı çekiyor. En çok da buna üzülüyorum zaten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok üzülüyorum canım orada olanlara. Ülke gittikçe geriye gidiyor ve durdurmanın yolu yok gibi görünüyor. Uzun yıllar ülkemi özledim ama ilk kez son yıllarda uzakta olduğuma seviniyorum :(

   Sil
 8. Buraya da kış geldi remi olarak . Bügün kar başladı ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim burada henüz kar yok ama başka şehirlerde çok kar var :)

   Sil
Daha yeni Daha eski