Mayıs Ayı İç Dökmeleri - Mayıs Nasıl Geçti ?

mayıs 2019

Mayıs nasıl başladı nasıl bitti hiç anlamadım. Koşturma içinde geçen dolu dolu bir ay oldu yine. Haziran' dan umutluyum, inşallah daha sakin zaman geçirebilirim :) Ayın ilk yarısı bitmek tükenmek bilmeyen yağmurlarla başladı. Bir bunaldım ki sormayın.

Anneler günü kutlamamızdan üç aşkımla...

Mayıs' ın açılışını Ada' nın ilk konseri ile açtık diyebilirim. Yaşlılar yurdunda Anneler Günü konseri verdiler. Çok heyecanlıydı, tabii ben ondan da heyecanlıydım.


Müzik eğitimi burada çok yaygın. Klasik müziğin çoğu ustası Avusturya' lı olduğu için ; bizler için Türk Sanat Müziği ne ise, onlar için klasik müzik de o. Özellikle flüt, keman, violonsel, klavye ve halk müziğinde kullanılan akordyon benzeri harmonika denilen bir alet en yaygın olanlar. Hem dinlemeyi hem çalmayı seviyorlar. O yüzden pahalı olmasına rağmen müzik okullarında yer bulmak zor.
Sonraki haftalarda Karya' nın okulundaki yaz festivalinin hazırlıkları başladı. Okul aile birliğinde olduğum için tabii yoğun geçti o günler de. Festival günü de kek börek satışındaydım payıma düşen herşeyi satmayı başardım. Keyifli ama yorucu bu işi de artık Karya ilkokulu bitirdikten sonra devam ettirmeyeceğim. Oldukça fazla zamanımı alıyor. Neredeyse öğretmenler kadar sık okula gidiyorum bazen. Geçtiğimiz yıl toplanan paralarla okula portatif sahne aldık, geziler için tutulan otobüs paralarını ödedik ve gezilere katılma durumu olmayan ailelere destek olduk. Bu yıl toplananlar sanırım bir sonraki okul yılında kullanılır. Biz tabii Türkiye' deki okullar kadar sosyetik değiliz okul bahçesinde piknik yapıyoruz. Kepti cübbeydi ancak üniversiteden mezun olanların yaşadığı bir ayrıcalık :)
Tam festival sonrası Karyacık okulda salgın olan su çiçeğine yakalandı aşıları olmasına rağmen.  Abileri aşılı olmalarına rağmen küçükken geçirmişlerdi.


Tabii Karya' nın hastalanması ile birlikte haftalardır merakla beklediğim Ada' nın müzik okulu konserine gidemeyeceğim için deliler gibi üzüldüm. Ama neyse ki son anda arkadaşım imdadıma yetişti ve Karya' yı ona bıraktık. Burada da ilk eklediğim parçayı müzik okulundan bir arkadaşı ile, ikinci parçayı da tek başına çaldı. Annesi ve babası olarak onu orada izlerken ne kadar duygulanıp gururlandığımızı anlatmaya kelimeler yetmez tabii ki :)


Bu arada bu ay bir de geleneksel uğurumuz  geldi eve. O da ne derseniz, anlatayım. Yıllar önce oğlum Ege ufacık bir kuş yuvası bulup eve getirmişti. Biz de atmaya kıyamayıp kilerde duvar oyuğuna koyduk. O günden beri her yıl nereden buldularsa minik kuşlar yuvaya girip yavruluyor. Hep aynı kuş mu başka kuşlar mı bilmiyorum ama her yıl istisnasız bu zamanlar gelir. Yuva yüksek bir yerde olduğundan resim çekemedim. Merdivene çıkıp kuşları korkutmak da istemedim. Cik cik ötüp duruyorlar şimdilik :) Biz de bunu evimizin uğuru olarak kabul ettik.
Bu arada bizde hükümet düştü. Skandal, skandal. Aşırı sağcı koalisyon ortağı ve muhafazakar hükümeti sevmiyordum doğrusu hiç üzülmedim. Umarım tekrarlanacak seçimlerde sosyal demokratlar veya yeşiller kazanır.

mayıs 2019
Lupin (Acı bakla) çiçekleri bahçede en sevdiklerimden. 

Mayıs ayından haberler bu kadar dostlarım. Haziran' dan bol güneşli günler bekliyorum, umarım dileğim gerçekleşir. Herkes için çok güzel bir ay olsun...


 • Yazı ve resimleri kopyalamak kesinlikle yasaktır. 

40 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Karyaya geçmiş olsun diyor, Ada'yı alkışlıyorum, müzik çok iyi geldi.Bravo ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz iyileşti şükür ama izler geçmedi henüz.

   Sil
 2. Güne Ada'nın müziğiyle başladım, ne güzel geldi :)

  YanıtlaSil
 3. yine dolu dolu dolu bir ay yaşamış bizim Derya.
  Karya'ya geçmiş olsun diyorum ve onu çok öpüyorum.
  Ada'nın da başarılarının devamını diliyorum.
  Uğurunuz hep olsun
  sevgiyle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz canım. Bizim her ay belli bir tempoda geçiyor. İşler az olup sakinleşince bir gariplik mi var diyoruz :)

   Sil
 4. Dolu dolu bir ay olmuş. Karya'ya çok geçmiş olsun. Aşılı oldukları için hafif atlatıyorlar, umarım öyle olmuştur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hafif atlattı aslında ama izler henüz geçmedi umarım kalmaz. Teşekkürler canım :)

   Sil
 5. Ne güzel anlatmışsın dolu dolu :)!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bebiş olunca senin de günlerin hareketlenir :)

   Sil
 6. Ada’ya başarılar diliyorum. Müzik keyfi için de ayrıca teşekkür ederim. Karya’ya yeniden çok geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz. Beğenmene sevindim canım :)

   Sil
 7. Gönlünce bir haziran olsun o zaman..

  YanıtlaSil
 8. Bence de sosyal demokratlar kazansın, evet. = )

  YanıtlaSil
 9. geçmiş osun karyaaya,ada da güzel çaldı,tebrik ederiz..😊

  YanıtlaSil
 10. Çocuklarınıza başarılar dilerim derya hanım bahçe işlerinde kolaylık :) bende mevcut hükümetinizi sevmiyordum :)oarada arkadaşlarımda var onlarla da konuşuyorum anlatıklarından ve izlediklerimden yola çıkıyorum tabi hakınızda hayırlısı kolay gelsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Henüz seçime girmedik umarım hayırlısı olur her ülke için :)

   Sil
 11. Cepten yorum yapıyorum Derya'cığım. Adsız çıkabilirim. Yazını face,de gördüm, okudum. Yoğun geçen bir mayıs ayı olmuş senin için. Karya'nın konserine bayıldım. Toplantılar ve festival çalışmaların bayağı vakit almış. Biz de torunun kep atma törenine hazırlanıyoruz. Türkiye'de lisede de yapılıyor, haklısın. Baloları da var. İstemese de gidecek. Bu arada hükumetin düşmesi bayağı ciddi bir olay. Dilerim hayırlısı olur. Bizler de gerginiz. Günü gelse de iyi bir sonuç alsak diye dua ediyoruz. Güzel ve huzurlu bir haziran ayı dileklerim ve sevgilerimle. Ece ablan:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Torununuzu da tebrik ederim. Umarım ülkemiz için hayırlısı olur merakla takip ediyoruz biz de :)

   Sil
 12. Klasik müzik çok severim, Ada'yı tebrik ediyorum :)

  YanıtlaSil
 13. Mayıs ayı bir hayli yoğun geçmiş. Karya iyileşmiştir umarım. Çok geçmiş olsun.
  Ada'yı da izledim. Çok güzel çalıyor maşallah. Devamını diliyorum.
  Biz seçimlerden bıktık. Gündemden hiç düşmüyor. Sizin oralarda farklı değil galiba. :)
  Haziran ayı sakin geçer umarım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karya iyi canım ama izleri geçmedi umarım geçer. Abilerinde kalmamıştı iz. Ada geliştiriyor gittikçe, seneye Karya da başlayınca Bremen Mızıkacıları gibi yazarlar. Bizim siyaset de karışık. Faşist anlayışa karşı mücadele veriyoruz. Tüm dünyaya yayıldılar son yıllarda.

   Sil
 14. Mayıs ayı dolu dolu geçmiş benimki pek bir tadsızdı umarım Haziran iyi olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bugüne kadar iyi geçti umarım tüm yaz güzel geçer :)

   Sil
 15. Blogun için nice mutlu yıllar diliyorum canım benim

  YanıtlaSil
 16. Bu yazını merak ediyordum,şimdi okuyabildim :)Seviyorum bu iç dökmeleri :)
  Senin ve ailenin de bayramını kutluyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler canım. Bu blog zaten hem hayatımın özeti hem arşiv gibi oldu. Ben de seviyorum :)

   Sil
 17. Çocuklara müzik eğitimi verilmesi ne güzel. Tabii Avusturya orası klasik müziğin kalbi. Ne hareketli bir mayıs ayı geçirmişsiniz. Umarım haziran hepimiz için daha güzel olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu harekete de alıştım sanırım. Aslında yaşadığım yerden dolayı işlerimizi çabuk hallediyoruz küçük bir yer. Klasik müzik hayatın içinde burada hele Salzburg bir harika. Sokaklarda klasik müzik dinleye dinleye gezersin.

   Sil
 18. Çok gururlandırıcı bir konser olmuş tebrikler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de öyleydi. Allah herkerse çocukları ile ilgili güzel günler yaşatsın.

   Sil
 19. Yoğun dolu dolu bir ay olmuş canım . Yazınız daha da güzel geçsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah hepimiz için güzel olur canım :)

   Sil
Daha yeni Daha eski