Blog Yazarlığında Bir Yıl Daha Yaşandı Ve Bitti-Neler Geldi Neler Geçti?

blog yıldönümü

Haziran' da kutladığım Deryanın Spor Günlüğü' nün dördüncü yıldönümünden sonra, Deli Kızım da üçüncü yılı bitirip, dördüncü yılına girdi. Keşke üç bloğumu da aynı gün açsaydım aynı gün kutlardım :) İlk başladığım zaman günleri bile saydığımı düşünürsek artık yıldan yıla hatırlıyorum zamanın geçtiğini. Dört yıl az mı çok mu bilemiyorum blog yazarlığında, ama bir bloğun tam olarak kişiliğini bulması için ilk birkaç yılı öğrenme dönemi olarak düşünmek ve sürekli de kendini geliştirip öğrenmeye devam etmek gerekli bence. Keyif için de yazsak, profesyonel bir bloğumuz da olsa öğrenmeye kapalı olmamalıyız. Öğrendiğim önemli bir şey daha kimseye ahkam kesmemek ve herkesi kendi haline bırakmak.

deli kizin bohcası blog

Bugüne kadar üç bloğumun toplamında 1100 den fazla yayın yapmışım. Belki bir o kadar da taslak vardır.  Bazen ben de şaşırıyorum bu yazılar nerelerden çıktı diye :) Ama şuna inanıyorum, yazdıkça insan hem kendini ve kalemini geliştiriyor; hem farklı konular geliyor aklına. Artık hemen her şeyi bir blog yazısı olarak görüyorum. Sağlıklı bir ürün alınca bundan blogda bahsederim diyorum, bir kitap okuyunca, bir film izleyince paylaşacak konular çıkıyor. Arada yazdığım özgün yazı ve anılar da eklenince, bir sürü yazı oluyor. Herhangi bir yere ve kişiye bağlı olmadan, keyfine göre yazabilmek çok güzel bir şey ve aynı zamanda blog yazarının kalemini özgürleştiren de bir şey. Bu kadar yılda hiç mi olumsuz deneyimim olmadı, tabii ki oldu. Hepimiz insanız ve herkesle tamamen anlaşmamız mümkün değil. Ama uzakta yaşamam da bu konuda bir şans diye düşünüyorum. Kendimi tatsız olaylar ve kişilerden soyutlayabilmemde yardımcı oluyor uzak olmak. İyisiyle kötüsüyle yeni bloglara yazmayı tavsiye eder miyim? Evet, hem de tüm kalbimle. Yazmayı ve paylaşmayı seviyorsanız blog yazmak dünyanın en güzel işi. Ancak içinde o tutku ve sevgiyi taşıyan kalıcı olabilir bu alanda. Geçtiğimiz yıl yazdığım ve bence hala değerli tavsiyeler içeren yazımda bu yıllarda edindiğim tecrübelerin toplamını okuyabilirsiniz. Yazı için buraya tıklayın. Özellikle yeni blog açanlara çok faydalı bilgiler var. O yazıdaki maddelere ilave olarak bir iki şey daha eklemek istiyorum izninizle.


Takipleşmenin önemi

Blog arkadaşlarınızla takipleşin. Yeni blog, eski blog diye ayrım yapmayın. Her bloğu yaşatanlar takipçileridir. Bir blog yazarı arkadaşınız sizi takibe aldığında mutlaka siz de alın. Takibe alan blogu yok sayar veya sadece kuru bir yorum bırakıp geri takip etmezseniz bu takipleşmek istemediğiniz mesajını verir. Yeni bloglara destek olun. Herkes blog yazarlığında kalıcı olmayabilir ama destek verdiğiniz bir blog çok iyi yerlere de gelebilir. Bu desteği birbirinizden esirgemeyin. Ayrıca teknik açıdan da blogların birbiriyle yardımlaşması çok önemli. Bizle birbirimize destek olursak, blog arkadaşlarımızın bir takım uyanıklar tarafından kandırılma tehlikesi ortadan kalkar.
Keşif etkinliklerine katıldığınız zaman hem siz diğer blogları takibe hazırsınız, hem onlar sizi takibe alacak demektir. Katılıp da ben şunu takip etmem, bunu takip etmem demek çok da mantıklı bir davranış değil. Yıllardır blog yazan bizler de bir sürü insanı takip ediyoruz. Ben daha önce de bahsettiğim feedly app' i kullanıyorum sadece okumak ve yorumlamak istediğim blogları takip etmek adına. Herkese tavsiye ederim. Böylece her blog arkadaşımla google izleyiciler gadget' i aracılığıyla takipleşebiliyorum. Okumak istediklerimi ise feedly' ye ekliyorum.

Blog yazarı arkadaşlarınızı taciz etmeyin

Zaman zaman her ortamda fikir ayrılıkları olabileceği gibi, blog dünyasında da olabilir ve bu çok da normaldir. Ters düştüğünüz bir blog yazarı arkadaşınızla aranıza mesafe koyabilir, ilişkiyi tümden bitirebilirsiniz. Ancak kin gütmek, anonim mesajlarla blog yazarlarını taciz etmek biz eli kalem tutan aydın insanlara hiç yakışmıyor. Ve inanın kim olduğunuz da belli oluyor ve gülünç duruma düşüyorsunuz. Medeni olan davranış, ters düştüğünüz insanla iletişimi bitirmek olacaktır. İnanın ki herkesin yeri farklıdır . Herhangi bir kin ve çıkar uğruna insan harcamayın.

Herkese ve Herşeye İnanmayın

Zaman zaman birileri ortaya çıkıp bloğunuzu şöyle uçuracağım, böyle tanıtacağım, şuraya buraya getireceğim diye ahkam kesiyor. Gerçekten çok merak ediyorum, bu insanlar şimdi neredeler ve herhangi bir blog arkadaşım bunlara inandığı için bloğu çok önemli yerlere geldi mi? Bunu gerçekleştiren varsa lütfen yazsın hepimiz bilelim. Bu tarz bir çıkışla ortaya atılan insanların sizden mutlaka bir beklentisi, umduğu bir çıkar oluyor. Prensip olarak katılmıyorum, bloğum böyle de iyi diyorum.

İlginizi Çekebilir : Yeni Blog Keşiflerim-2018'In Son Listesi

Bu üç maddeyi de eklemeyi önemli buldum. Bunun dışında dost kalalım ve takipte kalalım hep birlikte bu manevi getirisi çok büyük olan blog aleminde var olalım diyorum.
Beni bu kadar zamandır yalnız bırakmayan okurlar ve özellikle de blog yazarı arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Yazılar bitmesin kalemler kırılmasın. Herkese sevgiler gönderiyorum.

52 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Çok kıymetli bilgiler vermişsin canım. Emeğine sağlık 👌🌷🌷🤚

  YanıtlaSil
 2. Blog yazmak basmasız bir şey,Küçük bir pencere oluyor ilk başta sonra bir bakmışsın ki dostlar gelmiş renkler artmış,mutluluk hissedersin..zamanla da insanın uzantısı gibi olur dediğin gibi onu da yazayım şundan da bahsedeyim tarzında düşünmeye başlarsın.
  Daha nice güzel Deryalı günlere❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok güzel ifade ettin, iyi ki yaziyoruz ve bu güzellikleri yasayabiliyoruz 😊

   Sil
 3. Bol bol paylaşımı olan nice yılların olsun sevgili Derya. Güzel önerilerine canı gönülden katılıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok tesekkürler canim sadece yillar icinde gözlemlediklerim 😊

   Sil
 4. Nice senelere 🎂 Sen bu blogdaki çalışkanlığınla uzun yıllar burada olacaksın.

  YanıtlaSil
 5. Harikasın nice nice yıllara
  Hep güzel paylaşımlarda uzun yıllar birlikte
  olalım
  Yazmak çok güzel, ve yazılarınızın birileri tarafından okunup yorumlanması çok güzel.

  YanıtlaSil
 6. Blog, insanı daima içine çekiyor. Bir ay bir yıl ara versen de elin buralara kayıyor. Hep bir yazma, paylaşma istediği oluşuyor. Bu çok güzel bir şey. Bloglar sıcacık, samimi gelir bana. Bu yüzden buralardan kopamıyorım. Nice nice senelerin olsun. 😍

  YanıtlaSil
 7. blog yazmak bence bolca emek ve sabır isteyen isteyen bir çalışma. 2010'dan beri yazıyorum. kazandırdıkları öyle çok ki... blogunuzun yeni yaşı kutlu olsun.. uzun ömürlü olsun. sevgiler...:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emek ve sabir cok dogru kelimeler, gercekten de öyle. Sevgiler 😊

   Sil
 8. Çok doğru bilgiler vermişsin canım.Nice yıllara😊❤

  YanıtlaSil
 9. Uzun uzun anlatmissin ne güzel evet blog dünyasında insanları kandırmak amacogiden bir çok blog var bunları tek tek sayabilirim ama değmez prim yapmak için widget ekleten backlink kasmaya çalışan kendi bloguna getirisi olmayacak insanlar ile rekabet duygusundan milyonlarca blog var bunlara değinmen harika olmuş kalemine sağlık başarılar derya ;) nice yeni yillara insallah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O söylediklerinden dolayli bahsedeyim polemik cikmasin dedim. Neler gördük zaman icinde hala da görüyoruz 😂😂😂

   Sil
 10. Yazmak günlük hayatta kişiyi biraz susturuyor.
  Belkide daha çok düşünerek konuşmayı sağlıyor.
  En azından bana bunu kattı..
  Harika deneyimler Derya,Kalemine yüreğine sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazmak biraz frenliyor haklisin 😂😂😂

   Sil
 11. Dolu dolu, tatmin edici çok güzel bir yazı bu, emeğinize sağlık :)
  Nice bol keyifli ve uzun seneler diliyorum ben de.. ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok tesekkürler güzel dostlarla yola devam 🤗

   Sil
 12. Biz daha yeni girdik blog dünyasına ama gerçekten keyifli ve yardımsever arkadaşlarla tanıştık. Yardımlaşınca her şey çok daha güzel ve kolay oluyor. Sizin için de daha nice yıllar diliyorum. Kaleminize yüreğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 13. Ne güzel bilgiler bunlar, o zaman 3. senen kutlu olsun ve uzuuuun senelerin olsun buralarda♥

  YanıtlaSil
 14. Nice yıllara canım, ben de her okuduğum yazıdan öğrendiklerimle mutlu oluyorum :)

  YanıtlaSil
 15. Bu yararlı bilgiler için çok teşekkür ederim Derya Hanım. Daha nice yıllara inşallah :)

  YanıtlaSil
 16. Nice yıllara derken şunu eklemek istiyorum; Böyle güzel içerikler üreterek daha çok uzun yıllar boyunca blog yazacağından hiç şüphem yok. İnşallah her şey gönlünce olsun.

  Anonim yorum yazıp insanların canlarını sıkanlar her zaman olacaktır maalesef. Önemli olan bu tür şeyleri takmamak. Biliyorsun bana da neler yazdılar, neler dediler ama kendiler yazar, kendiler inanırlar. Herkes herkesin nasıl karaktere sahip olduğunu biliyor zaten. O anonim olarak yorum yapanlarda kendilerini biliyorlar zaten.

  Feedly uygulamasını uzun zamandır kullanıyorum. Gerçeken mükemmel bir uygulama her blog yazarının mutlaka kullanmasını tavsiye ederim. Hatta bunun için bende kendi bloğumda bu uygulamanın ne kadar iyi olduğundan bahsetmiştim.

  Tekrar nice yıllara inşallah, her şey gönlünce olsun. Başarılarının devamını diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu ne güzel bir yorum, cok tesekkür ederim. Genelde anonimler kim biliyoruz ama kendi nefretleriyle yasasinlar diyoruz. Sevgiler 😊

   Sil
 17. Çok önemli üç madde olmuş.Biz de yaşaya yaşaya öğreniyoruz :) Nice nice yılların olsun Deryacığım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deneyimleyerek ögrniyoruz canim bize yol yordam gösteren yok maalesef. 😍

   Sil
 18. Nice yılların olsun. feedly app neymiş bir bakacağım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok tesekkürler. Feedly yi tavsiye ederim. Isimizi cok kolaylastiriyor 😊

   Sil
 19. Daha bir yılını doldurmamış acemi bir blog olarak, Kitaplara Kaçanlar tavsiyelerinizi kulağına küpe yaptı.

  YanıtlaSil
 20. Bol paylaşımlı, hep umutlu, huzurlu çok yıllar diliyorum.
  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 21. Nice nice yıllara hep bizimle ol Deryacım. Ben bir bloga yetişemezken senin 3 bloğun var, maaşallah sana...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aman emekli bir teyzeyim ben yaa 😂😂😂

   Sil
 22. Cancağazım nive mutlu yazıların olsun... Nice nice mutlu yılları da hep birlikte kutlayalım inşallah...

  Çokça seviliyrosun ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hep beraber olalim böylesi en güzeli 😊

   Sil
 23. Emeğine sağlık Derya'cım:)) Daha nice yıllara ve yazılara...

  YanıtlaSil
 24. Toller beitrag und sehr interessant, gefällt mir. LG Romy

  YanıtlaSil
 25. Nice yılların olsun Deli Kızz :) Blog Yazarı olmak, insanın hem kendisini geliştirmesine olanak sağlıyor, hem de çok keyifli bir paylaşım ortamında bulunmayı getiriyor. Gönüllü birsorumluluk duygusu veriyor insana. Nice yıllara tekrardan canim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok tesekkür ederim Aytülcügüm. Sorumluluk konusunda sana ktiliyorum. Kendibkendimize yazsak mecbur hissetmeyecek belki üsenecegiz. Okurla bulustugunu bilmek cok güzel bir duygu 😊

   Sil
 26. Nice yaşlar olsun, yazılarınız ve desteğiniz hiç eksilmesin. Çok yerinde ve güzel tesbitler, detaylar. Blog yazarları her zaman birbirine destek olmalıdır, burası samimiyet yönüyle diğer sosyal medya platformlarından ciddi ölçüde ayrılıyor. Bloglarda olmayı seviyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok tesekkür ederim. Ben de blog yazmayi sosyal medyadan daha cok seviyorum 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski