Mustafa Kemal-Bir Yılmaz Özdil Kitabı-Kitap Hakkındaki Yorumum


Atatürk-Gazi Mustafa Kemal

Küllerinden doğan bir ülkeyi, düşmandan kurtaran ve yepyeni özgür bir vatan haline getiren insanın hayatını, hele de kalemini çok sevdiğim; her yazısını takip ettiğim Yılmaz Özdil elinden çıkar çıkmaz alıp okumak kısmet oldu. Hatta eşimle eş zamanlı okuduk:)

Atatürk-Gazi Mustafa Kemal

Yılların usta gazeteci ve yazarı Yılmaz Özdil' in yazdığı Mustafa Kemal kitabının çıkacağını başından beri biliyor ve merakla bekliyorduk. Baktım amazona henüz gelmemiş; İstanbul' a arkadaşım Günhan' a rica ettim hemen alıp gönderdi. Kendisine çok çok teşekkür ederim. Sevgili Yılmaz Özdil böylece kitabınız Avusturya'ya gelmiş oldu :)
Okul yıllarımda ve daha sonra Atatürk ile ilgili yazılmış bir çok kitap ve yayın okumuştum. Nedense elden düşüremediğim eserler değildi, hepsinde bir şeyler eksikti. Ben insanların tabiri caizse, sahnedeki görünümünden çok; sahne arkasında olduğu kişiyi merak ederim. Sonuçta hepimiz toplumda bazı rol modellerini benimsiyoruz ama özelimizde asıl kişiliğimiz ortaya çıkıyor.

Atatürk-Gazi Mustafa Kemal

İşte bu kitapta nihayet ilk kez insan Mustafa Kemal kimdir, nasıl biridir, ailesi, eşi dostu, sevdikleri, sevmedikleri gibi sorulara yanıt bulabildim. Dost olabilen, aşık olabilen, eğlenebilen, üzülebilen etten kemikten insanla tanıştık. Kadınların ona hayranlık duymasını da gayet iyi anlayabiliyorum, çünkü çok çok yakışıklı ve karizması olan bir adam.
Dikkatimi en çok çeken mütevazi yaşam şekli ve mala mülke önem vermemesi oldu. Kitap okumayı bu kadar sevmesini takdir ettim. Öğrenme ve öğretmeye düşkünlüğü sayesinde Türkiye bir çok alanda dünyayla yarışır hale geldi.
Hem ben hem de eşim severek, her fırsatta okuduk. Şunu açıklıkla söyleyebilirim ki, bu bir başucu kitabı. Dönem dönem bir rol modeli veya bir motivasyona ihtiyaç duyduğunuzda dönüp tekrar okuyabileceğiniz bir kitap. Bir insan iradesiyle, disipliniyle, kendini iyi yetiştirmesiyle, kararlılıkla neler başarabilir görmek isterseniz bu kitabı okumanız yeter. Dünyada bu kadar iş başarmış başka bir yönetici var mı bilmem. Dünyaya ikinci bir Mustafa Kemal gelir mi, bu konuda da şüpheliyim. Ne kadar özel ve hayranlık duyulacak bir insan olduğunu bu eseri okuyunca tekrar anlıyoruz.
Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarının başardığı bir şey varsa, insanların tekrar bu ruha dönüp ona daha çok bağlanmaları oldu. Artık herkese çok sıradan, çok alışılmış olarak gelen bu kavramların değerinin tekrar farkına vardık. Bir ülkeyi kurtarıp halkını özgürlüğe kavuşturan, kadınlara haklarını veren, eğitime, sanata önem veren; kısacası Türklerin herşeyi başarabileceğini kanıtlayan bu insana ancak minnet duyabiliriz. Bu arada Halk Arenası' nda sayın Özdil' in söylediği bir şeye katılmadan da edemiyorum. Kendini Atatürkçü diye tanımlayan bazı kesimlerin Onu kendilerine mal edip toplumun bir kesiminden soyutlamaları da bu muhalif kesimin sembol olarak Atatürk' ü seçmelerine neden oldu. Oysa ki o belirli bir kitlenin değil tüm Türk halkının Atatürküdür.
Sevgili Yılmaz Özdil' in kalemine sağlık diyorum. Gerçekten uzun araştırmalar sonucu, çok emek harcanarak yazıldığı her halinden belli. Ayrıca bu ekonomik açıdan sıkıntılı dönemde ve kağıt azlığında bu işin altından kalkabilen Kırmızı Kedi Yayınevini de tebrik ederim.  Benim dikkatimi çeken tek eksiklik, kitabın sonunda bir kaynakça olmamasıydı. Neden eklenmedi bilemiyorum ama bir tarihe tanıklık eden bu kitapta olmasını isterdim. Hele de Atatürk hakkında bu kadar yalan yanlış bilgi yaymaya çalışanlar ve herşeyi karalamaya hazır olanlar varken bu fırsat kimseye verilmemeli. Belki daha sonraki baskılara eklenir:)
Tavsiye eder misin diye soruyorsanız, tabii ki herkesin okumasını, kitaplığında saklamasını ve hatta eşe dosta hediye etmesini tavsiye ederim.

37 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Elimdeki kitabı bitirir bitirmez ben de başlayacağım ona.

  YanıtlaSil
 2. Günaydın. 😊
  Bende geçtiğimiz hafta bitirdim Ve yazdıklarınıza katılıyorum. Ne kadar vatanına bağlı bir Atatürk var... Çok isterdim tanışmayı kendisi ile. Tek sevindiğim şey kendi adıma.. Görmeden de sevgisinin içimde olması.
  Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Unutulmaz ve sevgisi bitmez. Tesekkür ederim yorum icin 😊

   Sil
 3. özellikle gençlere tavsiye edeceğim bir kitap benimde ...

  YanıtlaSil
 4. Merak ettim kitabı, ben de bir ara edineyim

  YanıtlaSil
 5. ben de en kısa zamanda okuyacağım ..

  YanıtlaSil
 6. Yazdıklarının yanına yüreğimi koyuyorum. Kitabı tanıtarak çok önemli bir hizmette bulunmuşsun Derya cığım. Bu kitap her eve girmeli ve herkesçe okunmalı. Çok teşekkürler 👌🤚.

  YanıtlaSil
 7. Kaynakça olmalıydı bence de.Çok güzel yorumlamışsım.Atatürk'ü gerçekten anlayabilmek önemli :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaynakca olmamasinin nedenini ögrrndim yaziya ekleyecegim 😊

   Sil
 8. En kısa zamanda alıp okuyacağım inşallah Derya bende...
  Yorumlar şahane bu kitap için... Atatürk'ü daha yakından tanımak lazım ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuyanlar genelde olumlu yorum yapiyor 😊

   Sil
 9. Herkesin Onu anlayabilmesi ve gerçekten tanımaları için okunması gereken bir kitap.

  YanıtlaSil
 10. Atatürk'ü anlamak için zaten aydınlık bir zihne ulaşmak gerekli. Üst seviyede bir uyanış olmadan Atatürk anlaşılamaz. Kitaba gelince: Özdil'in yazıları iyidir. Not alarak okunmalı... Dediğin gibi Halk TV'dekii konuşmalarını izliyorum. Keşke herkes o seviyede bir uyanışa ulaşsa.

  Fakat kitabı çok pahalı buldum, eğer Atatürk'ü anlatacaksak (ki kitapta nasıl anlatılıyor bilmiyorum) bunu herkes okuyabilmeli. İndirimsiz 35₺ bana para kazanmak için yazılmış bir kitap izlenimi verdi. Umarım öyle değildir. Yani kitap lüks ve "elit" kesim için mi yazıldı? Öğrencilerin alabileceği bir fiyatta satılmalıydı. En fazla e-pub olarak okurum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zamanla promosyonlar da yapilir diye düsünüyorum.bana pahali gelmedi ama dedigin gibi dar bütcelere yüksek yükebilir.

   Sil
  2. Gelebilir yazacaktim 😂

   Sil
 11. Bizim eve de en kısa zamanda girecek bir kitap.
  Kapak tasarımını da çok sevdim ben.

  YanıtlaSil
 12. Yılmaz özdil'i sözcüden her gün okurum.Kitabı çoktan okuyup bitirdim.Böyle yazarlara hakikaten çok ihtiyacımız var.Heleki cumhuriyetin ve atatürkçülüğün yok edilmeye çalışıldığı bu zamanda...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence kitaptan ziyade yeniden o sevgiyi ve bagliligi pekistirmesi önemli 😊

   Sil
 13. netten indirdim okuyceeeem :) iki tane daha yeni atatürk kitabı çıktıııı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duydum bu ara ilber ortayli okumak gelmiyor icimden 😂

   Sil
 14. Hemen edinilesi bir kitap.
  Paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 15. Şu sıralar en çok okumak istediğim kitapların başında geliyor. Henüz almadım ama içeriğini çok merak ediyordum. Yorumların beni daha çok heyecanlandırdı bak şimdi :)

  YanıtlaSil
 16. Atatürk'ü çocuklarımıza tanıtacak olan ikinci hazırlığını sabırsızlıkla bekliyorum. Yılmaz Özdil'in senelerce çalışıp kaynak toplamasıyla ortaya çıkmış bir eser. Hava limanında gecikmiş uçağımı beklerken üçte birini okumuştum bile. Yazarımızı kutluyoruz. Atatürk'e hepimizin minnet borcu var. Hâlâ biraz rahatlığımız varsa ona borçluyuz.Dilerim kitap milli birlik ruhu oluşmasında etkili olur.
  Emeğine sağlık Derya. Artık her şey dövize bağlı pahalı olduğu için ben fiyatı normal buldum. Hele Ata'mızı tanımak için daha fazlasına da değer. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm dileklerinize katiliyorum. Cocuk versiyonunu ben de merak ediyorum 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski