1984- George Orwell- Ben De Yorumladım :)

kitap yorumu

Özgürlük Köleliktir
Cahillir Güçtür

1984 yılında totaliter bir rejimle yönetilen bir ülke. Yaşayanların tüm bireysel davranış ve düşünce özgürlükleri elinden alınmış, her vatandaşın yönetimde olan Parti' ye kayıtsız şartsız itaat etmesi bekleniyor. Parti' nin başındaki Big Brother (Büyük Ağabey) bir Tanrı gibi kabul görüyor. İnsanlar her saniye gözetim altında. Hatta birbirleri hakkında casusluk etmeleri bekleniyor. Sürekli diğer iki büyük güçle savaş çıkarılıp, insanların başka şey düşünmesine engel olunuyor. Geçmiş ise yazılı kitaplara kadar değiştirilip unutturulmaya çalışılıyor. Partiye ters gelen en ufak bir davranış, en kötü şekilde cezalandırılıyor. Parti' nin önemsiz bir üyesi olan Winston Smith, bu tarz yaşamı bir türlü kabul edemez ancak bir çıkış yolu da bulamaz. Direnişçilere katılmak istemesi ona cehennemin de kapılarını açacaktır.
1948 yılında, George Orwel tarafından kaleme alınmış ölümsüz ve modası asla geçmeyen bir eser... Kitabın yazılış tarihinden bugüne kadar kaç kez bu tarz baskıcı rejimlere şahit olduğumuz düşünülürse, yazarın öngörüsüne hayranlık duymamamız imkansız. En küçük detayına kadar, baskıcı faşist bir rejim modelini kurgulamış ve görüyoruz ki hala bu tarz yönetimler aynı model üzerine kuruluyor. Zaten onu ölümsüz hale getiren de bu.
Uzun zamandır okuma listemde olan bu kitabı geçtiğimiz sonbaharda nihayet okuyabildim. Artık benden başka okumayan kalmamıştır diye başlığı da bu şekilde attım :) Oldukça geç kalmışım, daha önce okumam gereken bir eserdi ama geç okumak da hiç okumamaktan iyidir diye kendimi teselli ettim. Okurken sinirlerim bozuldu, gerçeklerle karşılaştırmalar yaptım ; git geller yaşadım. Ama bu sarsıntıyı yaşayıp bilinçlenelim diye yazılmış zaten. Bence her kitapseverin mutlaka okuması gerekir. Hatta ilk okuyuşta atlanan noktalar olabileceği için tekrar da okunabilir. Kahramanların basit ve önemsiz olmasına karşın, hikayenin günümüzde dahi geçerliliğini koruyan bir dünya gerçeği oluşu 1984' ü cazip hale getiriyor.
George Orwell

Yazar, kitabı neden yazdığı sorulunca; her zaman dünyayı totaliter rejimlerin tehdidine karşı uyarmak istediğini söylüyor. Zaten aşağı yukarı konusu belli olduğu için, hikayenin detaylarını fazla anlatmak istemiyorum okumayanların tadını kaçırmamak adına. Zaten özetinden bile konunun ana hatları çok belirgin. Dünya klasikleri arasında mı bilmiyorum ama ben gündemden hiç düşmeyen bir kitap olduğu için blogda dünya klasikleri kategorisine ekledim. Henüz siz de okumadıysanız  mutlaka tavsiye ederim ve iyi okumalar dilerim :)
kitap yorumu-book

26 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Çok uzun yıllar önce okumuştum, o zaman bir gün bu Big Brother'ın bir versiyonunun başımıza geleceği aklıma gelmemişti, var bizde de böyle neredeyse bazılarının taptığı bir Big Brother...çok güzel, ibretlik kitaptır, çok güzel tanıtmışsın Derya'cığım, emeğine sağlık. Bence kesin dünya klasikleri arasında olmalı.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkür ederim 😊. Ben de gercekleri yansitmasi ve gündemi kaybetmemesi acisindan etkileyici buldum.

   Sil
 2. Bu kitap benimde okuma listemde, bir türlü fırsat bulup okuyamadım. Yorumun daha çok okuma isteğimi arttırdı. Kalemine sağlık. ~

  YanıtlaSil
 3. Nasil da detayli,guzel bir anlatim olmus💙Kitabi merak ettimm vallahi.Emegine saglik Derya abla😊...

  YanıtlaSil
 4. İnsanlık halleri hep aynı sanki.Zaman değişiyor,teknoloji ilerliyor,imkanlar gelişiyor.Lakin insanlar aynı şeyleri tekrar tekrar yaşıyorlar...

  YanıtlaSil
 5. nossa esse livro é bastante interessante 1984,confesso que me despertou uma curiosidade imensa!!
  http://unhasdaraquel.blogspot.com
  bjo te seguindo

  YanıtlaSil
 6. Aylar önce okumuştum büyük bir ön yargıyla ama okuyunca çok etkilenmiştim. Herkese öneriyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin tarzi olmayabilir ama bilinclenmek adina ben de öneririm. Tesekkürler 😊

   Sil
 7. Kitabı okumuştum. Yönetime karşı eleştirilerini çok güzel bir ifadeyle yorumluyor. Emeğinize sağlık ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece yönetime elestiri yok aslinda. Bir fasist sistemin olusumu ve isleyis sekli ve defalarca gercek hayatta da bu sistemin tekrarlanmasi ürkütücü olan 😊

   Sil
 8. Severek okuduğum bir kitap.. başarılı bir yorum olmuş, yüreğinize sağlık. Bende nacizane kitap ve film yorumu yaptığım bir yazı girdim bloğuma. Ziyaretinizi beklerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkürler. Ugradim ve takibe aldim 😊

   Sil
 9. Ben de şu anda Yevgeni Zamyatin'in Biz kitabını okuyorum. Söylentiye göre George Orwell bu kitaptan etkilenerek yazmış 1984`ü. Haklı da olabilirler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Handancim bu konuyu okudum kitabin yazisini hazirlarken. Biz kitabini okumadim not aldim kütüphaneye soracagim. 😊

   Sil
 10. Demek ki çoğu insanın okuma listesinde bu kitap, benimde okuma listemde. Kitabı çok tavsiye etmişlerdi fakat konusunu bilmiyordum. Sizin sayenizde öğrenmiş oldum. Ayrıca yazarın "Hayvan Çiftliği" Kitabı da güzel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayvan ciftligini yillar önce okudum inanir misiniz hic aklimda kalmamis. Belki de hazir degildim o zamanlar. Ama listemde okuyacagim tekrar.

   Sil
 11. 2 sene önce duyp almıştım; ama elim hala gitmedi kitaba

  YanıtlaSil
 12. Ben de hala okumadım,okuyacağım inşallah.Totaliter rejim deyince aklıma ilk olarak Hitler geliyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hitlerin en yogun oldugu dönemlerde yazilmis zaten 😊

   Sil
 13. ay ben de dün brave new world yazmıştım, bu kitaptan da söz etmiştimdiii :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski