Ergen Annelerine !!!

Tekrar merhaba. Daha önce size büyük oğlum Ege'nin 10. sınıf sonrası okula devam etmek istemediğin ve ayrılma kararı verdiğini yazmıştım. O yazıma buradan ulaşabilirsiniz.
Ergenlik


Tabii ki ilk zaman şok yaşamış da olsak, kararına anlayış gösterip onu desteklemek için neler yapabiliriz onu düşünmeye başladık. Zaten beni bilirsiniz soruna uzun süre odaklanacağıma hemen çözüm arayışına girerim. İnanın bu sayede hayatta çok şeye ulaşabildim.
Bu bizim için uzun soluklu bir macera olacak. Ben her çocuğumdan ayrı ayrı şeyer öğreniyor, farklı tecrübeler ediniyorum. Başka ebeveynlerin neler yaptığı da beni ilgilendiriyor. Böylece bu maceramızı sonuca ulaşana kadar sizlerle paylaşmaya karar verdim. Belki ergenlik yaşında çocukları olan başka anne babalara da yol gösterici, ya da fikir verici olur.
Öncelikle uzun süre evde boş durmasını istemedim çünkü bu duruma alışır ve kendini geliştirmek için çaba göstermez diye düşündüm. Avusturya' da AMS (Arbeits Markt Servis) yani Türkiye'de olanla asla kıyaslanamayacak da olsa İş bulma kurumu var. Buranın zorunlu eğitimi tamamlamış gençlere yönelik danışma bölümü var. Avusturya yasalarına göre artık 8 yıllık zorunlu eğitim dışında 18 yaşına kadar ek bir eğitim de tamamlamış olmak zorunlu. Böylece gençlerin eğitim çıtasını düşürmemeye çalışıyorlar ki ben bu yasayı çok seviyorum. Yoksa gençler ben nasıl olsa zorunlu eğitimi bitirdim gidip çalışayım deyip vasıfsız işçi durumuna düşebilir kolayca.
Bizim şansımıza çok kibar bir danışman bayan bizi karşıladı ve oğlumla ilgili tüm bilgileri kaydetti. Avusturya' da 8 yıllık eğitimi tamamlayıp liseye devam etmek istemeyen öğrencilere yönelik bir yönlendirme kursu olduğunu söyledi. Bu kursta gençler iş başvurusu nasıl yapılır, özgeçmiş nasıl yazılır, gibi konuları öğrenmenin yanı sıra çeşitli workshoplara katılıp iş dünyasındaki haklarını ve seçeneklerini öğreniyor. Kurs sırasında iş yerlerinde kısa süreli staj da yapabiliyorlar. Ayrıca ufk bir cep harçlığı da alıyorlar. Hemen kabul edip kaydını yaptırdık.
Şunu belirtmeliyim ki kardeşi ne kadar severek okula gidiyorsa, tam tersi hiç istekli bir öğrenci olmadı. Teknik yönden ziyade sanatsal yönü ağır bastığı için matematik, bioloji, fizik gibi dersler onun için işkence gibiydi. Ortaokul dönemlerinde yeme düzeni bozulmaya ve içine kapanmaya başladı.
Ergenlik
Resmini eklediğimi bilse çok kızar :)

Bu kursa başladığından beri oğlumu tanıyamıyorum. Sabah kendi uyanıp hazırlanıyor, isteyerek gidiyor ve son derece pozitif. Arkadaşlar edindi. Yıllardır istediği Grafik dizayn okumaktı ama bu alanda staj yeri bulmak imkansız gibi bir şey. Bugün eve geldi ve anne bugün bir okulu ziyaret ettik Mekatronik eğitimi veriliyormuş bir hafta staj yapmak için başvurdum biraz da yeni meslekler tanıyıp kararımı öyle vereyim dedi. Bu önceden asla yapmayacağı, zaten kendi başına karar verip yapmayacağı bir şeydi.
Bunları neden mi paylaşıyorum? Biz anne babalar çocuklarımızın iyi bir eğitim almasını hep isteriz. Ancak standartlara uymayan özel çocuklar da var bu dünyada. Toplum tarafından yeterince dışlanıyorlar zaten, sadece matematikleri zayıf diye aptal muamelesi görüyorlar okullarda. En azından biz bu çocuklarımıza destek olup onların severek yapabileceği eğitim sistemleri bulmaya çalışalım. Ben bu kararı verdiğimiz için şu an çok mutluyum. İstediği gibi olacak mı herşey bilemiyorum bunu zamanla göreceğiz. Ama artık çocuğumun baskı altında hissettiği için dünyadan soyutlanmasını ve mutsuz olmasını istemiyorum.
Maceramızın devamını gelişmeler oldukça paylaşacağım okumak isteyenler için.

32 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. aaa Derya okumadım o yazını ayrıca link yok tıklayamadım diğer yazına ama seni tebrik etmek istedim çok güzel yönlendirmişsiniz Ege yi. Okurken bir an düşündüm Yağız da liseyi okumak istemese ne yaparım diye Türkiye şartlarında korkarım sanırım geleceği nasıl olur bilemem hoş okuduğunda da korkularım olacak eminim ama sizin yaklaşımınızı çok sevdim en büyük dileğimdir 2 çocuğumda inşallah hayallerinin peşinden gider ve mutlu olabileceği işi yapar. Ege içinde hayırlısı olsun dilerim kendi için en doğru yolda ilerlemeye devam eder.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sagol canim linki kaydetmemisim simdi güncelledim. Hepimizin cocuklari mutlu olsun insallah.

   Sil
 2. Derya'cım olgunluğuna ve başka açıdan bakabilme gücüne hayran kaldım. Dilerim umduğundan da güzel gider herşey.. Yolu açık olsun..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gökcecim kendimizle savas verdik esimle egenin farkli bir cocuk oldugunu kabullenebilmek adina. Hiç kolay degil ama insan kendini arka plana cekip çocugun mutlulugunu ön plana aliyor. Simdi ben de mutluyum onun için.

   Sil
 3. yaşadığınız ülke bunu desteklediği ve başka şanslar da sunduğu için şanslısınız burada eğitimini yarıda bırakan bir genç için bütün kapılar kapanır. açık fikirli olmaktan yanayım ben de ama benim çocuğum bırakacağım dese ne derim bilemedim şimdi inşallah istediği gibi mutlu olacağı bir meslek edinir oğlun..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sagol canim. Sosyal yardimlar konusunda haklisin iki ülke kiyaslanamaz. Benim basta cekincelerim vardi ama sanki özel klinige götürmüsüz gibi danismanlar yabanci ayrimi yapmadan ilgilendiler. Çok zor durumlar. Bir yandan ebeveyn olarak cocuklarimiz adina yanlis kararlar almaktan ödümüz kopuyor.

   Sil
 4. Oranın sistemini çok sevdim. Benim Oğlum ana okulundan beri okula gitmek istemiyor. Evde eğitim imkanı olsa evde eğitim alacak . Benim oğlum biraz mükemmeliyetci ve eğitim sistemini beğenmiyor ve öğretmenleri yeterli bulmuyor. Ben onu kendim uğraşarak ve çalıştırarak büyüttüm ki bu durım beni çok yordu. Şimdi üniversitede ve her gün whatsapp tan mesaj atıyor burayı sevmiyorum diye.... İşte bizim durumumuz da bu . Burada üniversiteyi ve özellikle iyi bir bölümü bitiremezse hayat standartlarını devam ettiremez maalesef:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okulu sevmeyince çok zor maalesef sistemler bu sekilde.

   Sil
 5. İlk anda çoğu anne babanın daha olumsuz tepkiler verebileceği bir duruma sağduyulu ve yapıcı yaklaşmışsınız. Bu öyle kolay başarabildiğimiz bir şey değil. Hepimizin aynı çizgi ve gidişatı takip etmesi gerek gibi bir yanlış algımız var. Oysa yaradılışlar, eğilimler farklı üstelik temel değerlerine ve insani vasıflarına sahip her birey ergen yaşında da olsa farklılık istiyor ihtiyaç duyuyorsa denemeli en azından. Her şey gönlünüzce ve çocuğunuzun hakkında ne hayırlı ise öyle olsun.Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok tesekkür ederim. Kolay bir karar olmadi.

   Sil
 6. Egemen ve Derin'in bebeklik dönemlerinde ''bir an önce şu uykusuz geceler,yorgunluklar bitse artık''diye dua ederdim.Çevremde buluğ çağında yada ergenlik çağında çocuğu olan tanıdıklarım''büyüdükçe sorunları da büyüyecek''derlerdi.Evet çocuklarımız büyüyor ve sorunları da büyüyor.Hayatları boyunca iyi bir eğitim almalarını,başarılı olmalarını istiyoruz.Ama kendi kapasitelerini,ilgi alanlarını,yeteneklerini göz ardı ediyoruz sanırım.Yazıyı okuyunca birden bunlar geldi aklıma.Ne mutlu ki kendi seçimini yapmış ve bunda da başarılı olmuş.Umarım hep böyle olsun.....

  YanıtlaSil
 7. Ülkemizde bu çok zor Derya =(. Siz çok şanslısınız yinede. Bende sırf matematik yada fen bilmediği için yanlış muamele görüp küçümsenen çocuklarımız için üzülüyorum ama burada ki şartlarda çocuklara okumaktan başka çare bırakmıyor. Kaldı ki burada üniversiteyi bitirip doktora yapanlar bile iş bulmakta zorlanırken =(. Yine de gösterdiğiniz anlayış ve doğru yönlendirme için seni kutluyorum ve Ege'ye başarılı, sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum :). Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef sistemlerin kurbani oluyor çocuklar.

   Sil
 8. Özgür seçimler yapabilmenize gerçekten imrendim.Burada eğitim alt üst olmuş durumda :(

  YanıtlaSil
 9. Oradaki eğitim sisteminin farklılığı sizin şansınız olmuş... İyi ki değerlendirmişsiniz. Sizi okurken acaba ben yapabilirmiydim diye çokça sorguladım kendimi. Sanırım bu kadar öngörülü olamazdım :/

  İnsanın sevdiği şeyleri yapması bu hayatta büyük ayrıcalık...
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolay karar vermedik ama sonuçta mutlu olsun önemli olan o.

   Sil
 10. Kesinlikle haklısın. Her çouk matematik, fen okuyacak diye birşey yok. Türkiye'de bir fen lisesi takıntısı var mesela. Biz Ada'yla öğrendik bunu. Geçen yıl lise giriş sınavlarına girerken dersleri iyi diye öğretmenlerin çoğu illa fen lisesine girmeli oldular. çocuk da etkilendi ve gereksiz telaş yaptı kendine. Oysa her alanda kalifiye ve işini seven elemanlara ihtiyaç var. Önemli olaran mutlu olarak çalışmaları

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki her meslek degerli katiliyorum. Seçtigi meslek ne olursa olsun biz onu seviyoruz.

   Sil
 11. Maşallah delikanlı annesi olarak çok gençsin Derya. Gözlemci ve ılımlı yaklaşımlarla evlatlardan güzel sonuçlar alınıyor. Kolay gelsin canım :)

  YanıtlaSil
 12. Cesaretin anlayışın için tebrik ederim.Ne yazık ki artık, ülkemizdeki eğitim anlayışı için, 'keşke' bile diyemiyorum :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklisin canim maalesef. Güzel dileklerin için tesekkür ederim 😊

   Sil
 13. Ergenlik dönemi çocukların sancılı dönemlerinden biri.Hatta en sancılı dönemlerinden biri diyebilirim. Tabi burada ailenin tutumu çok çok önemli.Ki bu durumda sizi gerçekten tebrik ederim. Aynı sizin yaşadığınız durumları çevremizde yada kendi yakın ailelerimizde zaman zaman görüyoruz.Burada en önemli nokta bana göre genç çocuğumuzun gururunu ve onuru incitecek sözlerden kaçınmak olacak.Yukarıdaki yazıda da bunuda çok güzel izah etmişsiniz. Güzel bir yazı olmuş.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 14. Yakın bir arkadaşımın 2 tane ergen çocuğu var. Kız okulda çok başarılı fakat erkek okumak istemiyor. Sürekli sorun yaşıyorlar Allah ergen anne babalarına yardım etsin. Bu dönemde onlarla iletişim kurmak oldukça zorlaşıyor.

  YanıtlaSil
 15. Bir kere sen gibi mükemmel güçlü bir annesinin olması bile büyük bir şans. Ayrıca yurt dışında olmanın faydaları. Türkiyede olsan daha çok zorlanırdın. Mesela eşimin Norveçte yaşayan kuzeni öğrenme güçlüğü olduğu için genç yaşta sanat okuluna geçirirlip orada meslek öğretildi. Burada olsaydı işsiz olacaktı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canim Türkiyede liseden baska sansi yok çocuklarin.

   Sil
 16. Harikasın Derya çok doğru bir karar almışsın oğlunun da mutlu olması çok önemli inş gönlünce istediği yönde eğitimi gerçekleşir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Simdilik mutlu benim için de önemli olan bu.

   Sil
Daha yeni Daha eski