Elveda Leonard Cohen

Genç kızlığını 80' i yıllarda geçirmiş biri olarak, o döneme damga vuran şarkıların yazarı Leonard Cohen hayata veda etmesi beni üzdü. Hallelujah şarkısını herhalde dünyada duymayan kalmamıştır. Milyon kez dinlemiş, Cumartesi günleri arkadaşlarımızla düzenlediğimiz dans partlerinde dansetmişimdir. Tabii o zaman insan bu şarkıyı kim yazmış diye merak etmiyor hiç. Günümüzde bile gençlerin bu büyük ustanın şarkılarını severek dinlediğini sanıyorum.
Leonard Kohen

İnsan gençlik döneminde sevdiği sanatçılar bir bir dünyaya veda edince, gençliğinden bir parçayı da yitirmiş gibi oluyor.
1934'te Kanada' da doğan Leonard Cohen, 3 yaşında gitar çalmayı öğrenmiş. İlk amacı kızları bu yolla etkilemekmiş ancak zamanla ufak tefek yerlerde sahneye çıkmaya başlamış. Aslında gönlünde yatan meslek yazarlıkmış. İlk öykü kitabını 1956' da yayınlamış. Kitap yazmaya devam etmiş ve bu kitapla sayesinde bol bol seyahat etme şansı bulmuş.
Leonard Kohen

1967' de yeniden müzikle uğraşmaya başlayan Leonard Cohen, Suzanne şarkısı ile çıkış yapmış. O yıllarda yeni Bob Dylan olarak kabul ediliyormuş. Müzik yapmaktaki ilk hedefi para kazanıp yazarlığa devam etmek olsa da, şarkılarıyla elde ettiği büyük başarı onun bu konudaki fikrini değiştirmesine neden olmuş.
Birçok başarılı esere imza atan büyük sanatçı Leonard Cohen' e bloğumdan veda etmek, gençlik yıllarında bizlere dinlettiği güzel şarkılar için minnet borcumu ödemek istedim.

34 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Gençliğime dokunan insanların bir bir gitmesi ne hüzünlü. Büyümek böyle birşey olsa gerek...

  Toprağı bol olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet büyümenin bir parçasi da kaybetmek ne yazik ki.

   Sil
 2. gerçekten çok ama çok sevdiğim bir sanatçıydı.. onun sesi kimsede yok, şarkılarını çok severim.. nur içinde yatsın...

  YanıtlaSil
 3. Büyük adam huzurla uyu... sevgiler...

  YanıtlaSil
 4. 'Hallelujah' hayran olarak dinlerdim. Allah cennet etsin mekanını

  YanıtlaSil
 5. Çok yakından tanıdığım bir sanatçı olmasa da bir çok şarkısını severek dinliyordum. Dance Me To The End Of Love şarkısı hala favorilerimden biridir. :) Nur içinde yatsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de cok sonra ilgilenip o sarkilari kim yazmis diye ögrendim.

   Sil
 6. Yüreğine sağlık canım. Bizlmez miyiz o şarkıyı hiç? Çok da güzeldir. Ama Leonard Kohenin söylediğini bilmiyordum. Giden her canlıya üzülürüm ya ben. İçim burkuldu, hele de böyle fesaneyse.

  YanıtlaSil
 7. harika sesli sanatçı, nur içinde uyusun.

  YanıtlaSil
 8. gercekten ne ilginc gencken cok sevilen bir sarkiyi kim yazmis diye merak edenimiz cok azdir belki yaş ilerledikce daha cok onem veriyoruz boyle onemli detaylara sanirim daha derinlik kazaniyor emek edilen seyler.. nur icinde yatsin

  YanıtlaSil
 9. ayyyyy ben de bugün onu yazdım yaaa, istanbulda dinlemiştim filozof amcayııı :)

  YanıtlaSil
 10. 3 yaşında mı başlamış gitar çalmaya? Oğluma hemen ders aldırmaya başlamalıyım.:) Değerli sanatçılar ölünce ayrı bir hüznü oluyor

  YanıtlaSil
 11. Benim öldüğümden haberin olup da arkamdan "Bu büyük blog - site yazarının aramızdan ayrılması gözyaşlarına boğulmama sebep oldu, insanlık önemli bir değeri kaybetti, çok şey bir kadındı ("Şey" yerine 8 - 15 tane arası olumlu sıfat yazılacak)." gibi bir şeyler yazmazsan yeminle kırılırım. : D

  YouTube'u açtım Hallelujah'ı dinliyorum bu arada. = )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen uzun uzun yasa yasarken yazayim olmaz mi 😊

   Sil
 12. şarkılarını yorumlarını çok severim halleluja hakikaten favorilerimden biridir..

  YanıtlaSil
 13. Çok değerli bir sanatçıydı, efendim...
  Gençlikten bir parça kopuyor demişsiniz ya, haklısınız. Bizlerde iz bırakan sanatçılar gidince, aynı şeyi hissediyorum ben de.

  YanıtlaSil
 14. Yolu ışık olsun.Nurlar içinde uyusun...

  YanıtlaSil
 15. Ne iyi etmişsin Deryacım. Dünyamızdan bir yıldız daha kaydı hayatlarımıza ne güzel dokunarak geçti.

  YanıtlaSil
 16. Bizim minikler de biliyor meşhur şarkısını, hallelujah Shrek te kullanılmıştı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de hatirladim simdi siz yazinca 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski